| VallDeea a întrebat:

Dau fundita! Vreau sa stiu de care stat este Vietnamu si ce partide politice exista in acea tara.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La 2 iulie 1976 Vietnamul de nord si cel de sud au fuzionat intr-un sunhur stat cu numele de Republica Socialista Vietnam. Este un stat comunist cu o economie "socialista de piata " (!) Au un singur partid : Partidul Comunist al Vietnamului cu rol central si cateva organizatii afiliate politic si aprobate de Partidul Comunist si anume :"Frontul Patriei si Sindicatele muncitoresti.Presedintele Vietnamului este nu numai seful statului ci si comandantul suprem al armatei din Vietnam. Adunarea Nationala din Vietnam este organul legiuitor, unicameral, compus din 498 de membrii. Toate organele guvernamentale din Vietnam sunt controlate de Partidul Comunist. Cele mai multe persoane numite guvern sunt membri ai partidului. Secretarul General al Partidului Comunist este, probabil, unul dintre cei mai importanti lideri politici din acest stat. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Cosma16 a răspuns:

Primul stat embrionar...
1) Autonomia locala si reglementarea ei in constitutiile tarilor uniunii europene
(politica interna si externa de la vietnam), politica si administrativa regionala nu poate atenta la suveranitatea statului. Ea se exercita în cadrul conferit de Constitutie" (art.227 pct.3). S
2) Tratatul de la maastricht
(politica interna si externa de la vietnam), politica economica si monetara foarte ambitioasa ce si-a propus ca scop final moneda unica. Datorita derularii rapide a evenimentelor între tarile Uniunii Europene, SME a trebuit sa efectueze o serie
3) Importanta istorica a conceptiei lui Socrate
(politica interna si externa de la vietnam), politica a statului si problemele morale ale omului, supunand examenului ratiunii obiceiurile si institutiile. Asemenea sofistilor, sustinea ca "virtutea este stiinta", deci poate fi i
4) Mircea cel batran
(politica interna si externa de la vietnam), POLITICA EXTERNA a lui Mircea a fost dominata de un fapt capital:primejdia turceasca.Combaterea-direct sau indirect a acestei primejdii constituie preocuparea de capetenie a marelui domn.Ea strabate,
5) Organizarea institutionala a statelor medievale romanesti
(politica interna si externa de la vietnam), politica externa si interna. Cele mai importante dregatorii în acest Sfat Domnesc erau cea de Portar al Sucevei în Moldova si de Ban al Olteniei în Tara Româneasca. Alte functii mai erau si acelea de
6) Perioada interbelica in anglia
(politica interna si externa de la vietnam), politica interna cea mai importanta schimbare a fost legea electorala, care facea votul cu adevarat universal. Aprobarea acesteia a avut ca urmare înmultirea numarului de alegatori cu 8 milioane, dint
7) Octavianus augustus
(politica interna si externa de la vietnam), politica si talentul militar, i-au impus pe conducatorii romani ce l-au precedat sau i-au fost, o vreme, contemporani. Mediocritatea a fost cea mai apasata însusire a sa. Iar contextul politic, milita
8) Originile crestinismului
(politica interna si externa de la vietnam), politica. Ei au avut ca nimeni altii pana atunci sentimentul unitarii omenirii sub o lege universala. Cuceririle romane au dus, pe de alta parte, la pierderea credintei multor popoare in propriii lor
9) Friedrich ratzel - intemeietorul de fapt al geopoliticii
(politica interna si externa de la vietnam), politica. El a operat cu termenul de geografie politica, intitulând chiar una dintre lucrarile sale de baza "Geografia politica", publicata în 1897. &nbs
10) Helsinki 1999
(politica interna si externa de la vietnam), politica externa si de securitate. Exista comentatori care apreciaza ca Uniunea nu mai reprezinta un club al celor bogati, cum era deseori denumita, ci o forta reala în viata politica internationala,
11) Ion conea - viziunea strategica asupra geopoliticii
(politica interna si externa de la vietnam), politica nu va studia statele în parte, ci jocul politic dintre state", ca "Geopolitica va fi stiinta relatiilor sau - si mai bine - a presiunilor dintre state" ("Geopolitica. O stiinta noua", vol. "G
12) uniunea europeana
(politica interna si externa de la vietnam), politica externa si de securitate comuna, implicare in rezolvarea crizelor internaţionale, poziţii comune in cadrul organizaţiilor internaţionale); - sa instituie cetăţe
13) Dimensiunea economica a inegrarii Romaniei in UE
(politica interna si externa de la vietnam), politica externa si de securitate comuna, implicare in rezolvarea crizelor internaţionale, poziţii comune in cadrul organizaţiilor internaţionale); - sa instituie cetăţe
14) Inflatia
(politica interna si externa de la vietnam), politica economică nu are altă şansă decât de a se alinia condiţiilor actuale şi viitoare, fără a mai încerca să repete experienţe depăşite
15) Principii fundamentale in dreptul mediului
(politica interna si externa de la vietnam), Politica în domeniul mediului vizeaza urmatoarele obiective: protectia mediului; ameliorarea calitati
16) Tarile romane sec 14-16
(politica interna si externa de la vietnam), POLITICA EXTERNA a lui Mircea a fost dominata de un fapt capital:primejdia turceasca.Toate razboaiele lui Mircea se fac cu turcii,nici unul cu ungurii,cu moldovenii si cu atat mai putin ,prin urmar
17) Nazismul
(politica interna si externa de la vietnam), Politica economică internă era focalizată pe trei obiective principale: eliminarea şomajului eliminarea inflaţiei devastatoare extinderea producţiei de bunuri de larg
18) Mircea cel Batran
(politica interna si externa de la vietnam), Politica interna a lui Mircea s-a axat pe dezvoltarea comertului si a vietii economice. Tara Romanesca exporta blanuri, piei, vite, sare ,miere, ceara, grau, peste, si branza iar importurile veneau at
19) Politici regionale si integrare europeana
(politica interna si externa de la vietnam), politica regională trebuia doar să orienteze această creştere sunt astăzi depăşite. Politica economică este chemată astăzi să promoveze creş
20) Decebal
(politica interna si externa de la vietnam), POLITICA INTERNA Putine izvoare s-au pastrat din multele si bine documentatele scrieri care au existat lucru stiut cu certitudine semnate de scriitori care au vizitat Dacia. Dar cele care
21) Moneda unica si unificarea europeana
(politica interna si externa de la vietnam), Politica Externă şi de Securitate Comună (PESC) La 1 ianuarie 2002 bacnotele şi monedele EURO au intrat în circulaţie în 12 state membre, acestea formând aşa numita Zona Euro:Germania,Franţa, Lu
22) Marketing politic
(politica interna si externa de la vietnam), politică parlamentară şi guvernamentală; - activitatea politică în consiliile locale şi judeţene şi în administraţia locală;
23) Politica de promovare
(politica interna si externa de la vietnam), politica promoţională. ... Determinarea eficienţei promovării vanzărilor Deorece promovarea vanzărilor este orientată în principal spre qacţiune ,sigur că urmărirea vanzărilor este principal
24) Perioada interbelica in Anglia
(politica interna si externa de la vietnam), politica interna cea mai importanta schimbare a fost legea electorala, care făcea votul cu adevărat univ
25) Renasterea politica in Europa Centrala si Orientala
(politica interna si externa de la vietnam), politica externa regii unguri din dinastia de Anjou, bazându-se pe uniunea lor dinastica cu Polonia si cu regatul Neapolelui, au urmărit sa-si extindă influenta de la Marea Baltica pana in strâmtoarea
26) Politica externa a Romaniei dupa 11 sep.2001
(politica interna si externa de la vietnam), politica si mobilitatea actorilor politici, poate reprezenta un instrument favorabil promovarii unor politici adaptate prezentului si obiectivelor pe termen mediu si lung. Putem departaja astfel in
27) Diplomatie economica
(politica interna si externa de la vietnam), politica. Terorismul comis impotriva sefilor de state a avut si are implicatii grave, creeaza stari tensionate, panica si neliniste, generand insecuritate. Vorbind despre Romania, mentionez ca si tara
28) Idealul virtutilor - Stefan cel Mare
(politica interna si externa de la vietnam), politică de întărire a domniei, descurajînd tentativele adverse şi înconjurîndu-se de oameni de încredere, pe care i-a ridicat în rang, aşezîn - dui în cetăţile strategice ale Moldovei. Stabilitatea
29) Frontiera pe ape a Romaniei
(politica interna si externa de la vietnam), politică, de avere, sau de origine socială. Componenţa teritoriului de stat Teritoriul de stat este alcătuit din : Spaţiul terestru Spaţiul acvatic (lacustru, fluvial, maritim) Spaţiul aerian
30) Evolutia economica a tarilor dezvoltate
(politica interna si externa de la vietnam), Politica financiara joaca un rol important, deoarece se refera la atragerea resurselor necesare indeplinirii obiectivelor. Desigur ca politica financiara difera de la tara la tara, in functie de condi
31) Maria Tereza a Austriei
(politica interna si externa de la vietnam), politica economica mercantilista a fost aplicata in intreg imperiul, deci si in teritoriile locuite in majoritate de romani. Au fost adoptate metode si masuri care reglementau exploatarea resurselor n
32) Unirea Principatelor Romane
(politica interna si externa de la vietnam), politică cu tendinţe liberale. Anii imediat următori revoluţiei se caracterizează prin rolul crescând al burgheziei, care cucereşte poziţii noi în viaţa economică şi politică. Are loc o dezvoltare a
33) Politica de pret la SC Agricola International, Bacau - lucrare de disertatie
(politica interna si externa de la vietnam), politica agrara a aspectelor dezvoltarii rurale,a celor sociale si a celor privitoare la mediul ambiant reprezinta elemente importante in viitor. In ansamblul relatiilor dintre U.E. si tari
34) Politica agricola comuna
(politica interna si externa de la vietnam), politica agricola sunt cuprinse In articolele 38-46 ale Tratatului de la Roma (In prezent, articolele 32-38, dupa modificarile aduse de Tratatul de la Amsterdam). A
35) Drept parlamentar - curs
(politica interna si externa de la vietnam), politică şi rolul pe care îl au în funcţionarea Camerelor. 2. Drept parlamentar al mandatului reprezentativ, care se referă la statutul parlamentarilor potrivit mandatului lor (dobândire, încetare, d
36) Personalitatea domnitorului Stefan cel Mare
(politica interna si externa de la vietnam), POLITICA INTERNA Întărirea sistemului militar Consolidarea rolului domniei in raport cu marea bo
37) Japonia - criza economica
(politica interna si externa de la vietnam), politica internă şi externă a Japoniei în perioada respectivă. Conducerea, formată din reprezentanţi ai partidului burgezo-moşieresc, deţinînd puterea din 1929 pînă în 1931, în principiu ducea ace
38) Viziune strategica asupra geopoliticii
(politica interna si externa de la vietnam), politica este ştiinţa despre patria proprie şi despre cea a altora" ("Grundriss…", în I. Conea, "Geopolitica. O ştiinţă nouă", vol. "Geopolitica"
39) Summit-ul de la Helsinki 1999
(politica interna si externa de la vietnam), politică externă în general, Europa să nu se mai afle în situaţia din timpul ultimului conflict din Iugoslavia, aceea de dependenţă faţă de Statele Unite. Decizia a fost însoţi
40) Managementul Performantei
(politica interna si externa de la vietnam), politica de resurse umane care face posibila o astfel de interactiune). Managementul Performantei Aspectul central al intregului "dispozitiv este interviul, raportul scris reprezentând
41) Globalizarea afacerilor
(politica interna si externa de la vietnam), politica sa de piata. In mod corespunzator, s-au conturat patru principale orientari in acest domeniu. Globalizarea afacerilor In timp ce etnocentrismul determina conducerea firmei sa se concentr
42) Tratatul de la Maastricht
(politica interna si externa de la vietnam), Politică. Uniunea Economică şi Monetară (UEM). Uniunea Economică: liniile generale ale politicii economice ale statelor membre şi ale Comunităţii sunt adoptate de către consiliul de miniştri, ca
43) Curtea de Conturi
(politica interna si externa de la vietnam), politica financiară, bancară şi bugetară a Senatului şi a Comisiei pentru buget şi finanţe a Camerei Deputaţilor, pentru un mandat de 9 ani, care nu poate fi prelungit sau înnoit. Conducerea:
44) Studiul activitatii la S.C. Art Land S.R.L.
(politica interna si externa de la vietnam), politica economică şi comercială. Adunările generale ale acţionarilor sunt ordinare şi extraordinare şi au următoarele atribuţii: 1. Alege membrii Consiliului de Administraţie şi ai Comisiei de Cen
45) Politica de securitate nationala a Romaniei
(politica interna si externa de la vietnam), Politica de securitate defineşte, în fapt, modalităţile de aplicare a principiilor doctrinei de
46) Domnia lui Vlad Tepes
(politica interna si externa de la vietnam), Politica interna dusa de Vlad Tepes asigura o conducere viguroasaa luptei antiotomane. In acesta privinta domnia sa poate fi impartita in doua perioade :pana la 1459 cand domnul a fost preocupat de co
47) Politica Uniuni Europene
(politica interna si externa de la vietnam), politica sociala pentru pentru aspectele prevazute in Constitutie;coeziune economica, sociala si teritoriala; agricultura si pescuitul, exclusiv conservarea resurselor biologice marine;medi
48) Regimul Politic al Elvetiei
(politica interna si externa de la vietnam), politică si administrativă, ceea ce contravenea tradiTiilor istorice de autonomie a acestora. în 1803, confederaTia a fost reinstituită prin Actul de Mediere din 19 februarie 1803 impus de Napol
49) Marea Neagra interfata europeana cu Marea Caspica si Orientul Mijlociu
(politica interna si externa de la vietnam), politica si cresterea economica constanta, ce o recomanda ca o tara de tranzit a fluxului de resurse energetice mai viabila decât Ucraina, rolul asumat în transformarea spatiului Marii Neg
50) Impactul extinderii Uniunii Europene asupra procesului de integrare europeana
(politica interna si externa de la vietnam), politică şi dificultatea procesului decizional, UE nu reuşeşte să răspundă în mod corespunzător preocupărilor cetăţenilor, într-un număr de domenii. Pe plan extern, UE nu a jucat nici un r
51) Amenajarea agroturistica a teritoriului - Statiunile balneoclimatice
(politica interna si externa de la vietnam), politica de ocrotire a sănătăţii populaţiei, un accent tot mai mare se pune pe medicina omului sănătos, pentru menţnerea stării fizice şi psihice normale, ca una din condiţiile de bază ale nivelului c
52) Decebal - regele dacilor
(politica interna si externa de la vietnam), Politica lui internă a fost de a construi cât mai multe cetăţi de apărare în jurul sediului central al puterii dacice, Sarmizegetusa. Altă preocupare a fost cea de a-şi întări armata
53) Promovarea coeziunii economice si sociale prin intermediul fondurilor structurale
(politica interna si externa de la vietnam), Politica regională europeană este o politică axată pe solidaritate. Ea consacră mai mult de o treime din bugetul Uniunii Europene pentru reducerea inegalităţilor în materie de dezvoltare î
54) Coordonatele implicarii statului in formarea mecanismului de piata si agentii economici in cadrul pietei
(politica interna si externa de la vietnam), politica de stabilizare macroeconomica , se are in vedere ca aceasta trebuie sa prevada reducerea sau eliminarea subventionarii preturilor si productiei , devalorizarea cursului de schimb si introduce
55) Politica europeana privind protectia mediului inconjurator si aderarea Romaniei la Uniunea Europeana
(politica interna si externa de la vietnam), Politica europeana privind protectia mediului inconjurator si aderarea Romaniei la Uniunea Europeana Aderarea la UE
56) Procesul de invatamant
(politica interna si externa de la vietnam), politica a educatiei, prin intermediul unor documente care oficializeaza finalitatile macrostructurale ale sistemului de invatamant: Legea invatamantului; Statutul Cadrelor Didactice; Programul de dez
57) Abordari ale conducerii strategice
(politica interna si externa de la vietnam), politica de pret (mari, mijlocii sau mici); de unde si cum se asigura capitalul necesar?; ce destinatie are profitul?; care e motivatia salariatilor?; cum sa asiguram o buna colaborare cu
58) Sistemul de management al calitatii
(politica interna si externa de la vietnam), politica şi obiectivele în domeniul ,prin înfiinţarea structurii organizatorice şi elaborarea documentaţiei care să permită monitorizarea, evaluarea periodică, intervenţia corectivă, inter
59) Strategii de comunicare
(politica interna si externa de la vietnam), politica de comunicare externă să respecte principiile următoare: Informare gratuita Informare gratuita pentru toţi contribuabilii Transmiterea informaţiilor în cadrul comunicării cu contri
60) Impozitul nerezidentilor in Romania
(politica interna si externa de la vietnam), politica monetara si veniturile obtinute din tranzactionarea valorilor mobiliare emise de catre Banca Nationala a Romaniei ; c) dobanda la instrumente/titluri de creanta emise de societatile come
61) Regatul Dac
(politica interna si externa de la vietnam), Politica internă: 1.Reforma morală –„exerciţii, sobrietate şi ascultare de porunci&rdquo
62) Politica agricola comuna
(politica interna si externa de la vietnam), Politica agricola comuna s-a creat in anii '70, in momentul in care Europa era deficitara in majoritatea produselor alimentare. Mec
63) Acoperirea riscului de pret in contractele internationale
(politica interna si externa de la vietnam), politica actuala in care cele doua partide majore ale coalitiei guvernamentale, Partidul National Liberal si Partidul Democrat, si Presedintele si Primul-ministru, fac schimburi reciproce de acuzatii
64) Euro - moneda unica europeana
(politica interna si externa de la vietnam), politica. Marele pariu pe care si l-au asumat liderii Uniunii Europene este acela ca Europa moderna intra intr-o noua era de adaptare si flexibilitate, care asigura succesul uniunii monetare.
65) Principiul efectului direct al dreptului european
(politica interna si externa de la vietnam), politica în domeniul taxelor de schimb [art 107 (108) CE]. În cazul dispoziţiilor condiţionale sau insuficient precizate, s-a statuat de către Curte următoarele: - în cazul art 9
66) Principiile generale ale dreptului
(politica interna si externa de la vietnam), politică, iar convertirea lor în principii internaţionale de drept este condiţionată fie de: - asumarea lor de către statele suverane în cauză - fie prin manifestarea expresă de voinţă,
67) Statul de drept si societatea civila
(politica interna si externa de la vietnam), politică. Pentru a înţelege conceptul de stat am apelat la definiţiile date statului de mai mulţi profesorii şi psihologi. Profesorul C. Dissescu considera în cursul său statul ca fiind re
68) Principiul subsidiaritatii
(politica interna si externa de la vietnam), politica si cibernetica. Subsidiaritatea constituie unul din elementele de baza ale federalismului. In cadrul legislativ al Uniunii Europene subsidiaritatea reprezinta principiul conform caruia Un
69) Regimul englez vs american
(politica interna si externa de la vietnam), politica si de spirit instigator. De aceea parlamentarii englezi au hotarat sa-l investeasca ca rege pe Wilhelm al II-lea de Orania, ginerele lui Iacob al II-lea.
70) Securitatea regionala - zona Marii Negre si Balcani
(politica interna si externa de la vietnam), politica, economica si militara europeana. Este evident faptul ca asemenea probleme sunt legate, pe de o parte, de extinderea NATO si a UE si, pe de alta parte, de transformarile post-Razboi Rece sufe
71) Regimul comunist in Romania
(politica interna si externa de la vietnam), politica interna a Romaniei va fi tot mai evidenta, astfel sovieticii vor prelua administratia directa a Transilvaniei de Nord, iar sarbii si sasii vor fi deportati in U.R.S.S. datorita asa numitelor
72) Secolul XX intre democratie si totalitarism
(politica interna si externa de la vietnam), politica de stavilire a comunismului Dupa al Doilea Razboi Mondial, statele democratice desi fusesera aliate cu Uniunea Sov
73) Analiza riscurilor la farmacia Felicia
(politica interna si externa de la vietnam), politica de promovare a produselor prin accentuarea avantajelor legate de calitatea ridicata si de alinierea la reglementarile internationale. De asemenea compania intreprinde actiuni semnificative de
74) Turism international in spatiul Europa Centrala
(politica interna si externa de la vietnam), politica de pret la fel ca in anul 2008 sau chiar practicand reduceri substantiale care nu au facut altceva decat sa atraga vizitatori intr-un numar la fel de mare desi criza economica a afectat major
75) Romania postbelica
(politica interna si externa de la vietnam), politica in timpul regimului comunist. Inca din 1945, actiunile P.C.R. indreptate impotriva opozitiei democratice, de intimidare...FUNDA:X

| FoarteLetargic a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Vietnam
Aici ai tot ce trebuie sa stii despre Vietnam
Funda?