| bestgirl1 a întrebat:

De cand s-au unit toate proviincile si s-a format Romania, steagul a fost cel pe care il stim acum? Si daca da atunci de ce s-au ales aceste culri:rosu, galben si albastru?

Răspuns Câştigător
| christine044 a răspuns:

Steagul s-a adoptat la 1848 si culorile erau aceleasi doar ca era inscriptionata si deviza Dreptate-Fratie. Constitutia din 1866 consfinteste numele de Romania, dar acea Romanie insemna doar Muntenia si Moldova.

2 răspunsuri:
| Larisa a răspuns:

Uita-te pe blogul fata nevazuta a lumii, si vezi ca ai acolo nu mai sti exact la ce pagina absolut totul despre drapel.bafta

| Ðίдηд a răspuns:

Rosul simbolizeaza sangele
Galbenul simbolizeaza lanurile cu grau
Albastrul simbolizeaza cerul