| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

De ce ai nevoie pentru a da meditatii la limba engleza?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De foarte multe cunostinte in ale limbii engleze ca sa ii poti invata pe altii.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa dai un test si sa-l iei evident: Ielts sau Cambridge, care arata nivelul tau de cunoastere a limbii engleze si da incredere oamenilor ca esti bun la engelza, putand sa da meditatii elevilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas ar fi sa stii limba engleza.

| gabicoo a răspuns:

Cunoștințe de limba engleza.

| mODIN a răspuns:

Evident trebuie sa stii bine engleza, dar si sa poti explica notiuni gramatica de baza (de exemplu daca te intreaba cineva care e diferenta dintre 'I worked here for 5 years' si 'I have worked here for 5 years' sa poti sa explici).

Ca materiale, minimul necesar e o masa sau un birou unde poti sta cu cursantul/cursantii. Ai nevoie si de manuale sau de o modalitate de a printa materialele pentru ei. Foarte recomandat ar fi sa ai si pixuri in plus.

Acum daca trecem in zona de lucruri care ajuta dar nu sunt neaparat obligatorii: mie mi-a fost foarte util sa am o tabla alba pe care sa scriu si markere de culori diferite. La lectiile de gramatica mai complicata, cum sunt "if clause", de exemplu, ajuta foarte mult sa poti explica grafic.

Mie imi placea si sa las pe masa un bol cu bomboane si servetele pentru ei, sa se simta in zona lor de confort.

Iar din punct de vedere al calificarilor, nu e neaparat sa ai studii in domeniu sau experienta in predare. Teoretic poate oricine sa tina meditatii la engleza, daca vorbeste limba, dar as recomanda sa ai totusi o baza teoretica minima la ce predai. Nu de alta, dar multi oameni te vor desconsidera daca raspunzi cu "asa e" la intrebarea "dar de ce XYZ?".

As recomanda sa stii sa explici urmatoarele chestii:
- Toate timpurile verbale plus exceptii (stiu ca sunt complicate, mai ales cand ajungi la alea gen Past Perfect Continuous, dar efectiv nu ai cum sa scapi de astea)
- If-Clause
- Verbele modale si diferentele de nuanta dintre ele
- Structura unui eseu si a unui email
- Ordinea cuvintelor in propozitie
- Diferenta dintre astea: few/a few; little/a little; much, many

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa cunoști foarte bine limba engleza, de preferat sa fii profesor sau sa fi vorbit mult în limba engleza