| Nowingsangel a întrebat:

De ce ai nevoie pentru a fi stewardeza? abilitati si calificari.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Studii superioare, cunoscătoare a minim o limbă străină de circulație internațională, cu aspect fizic plăcut.
Succes!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În principiu trebuie să ai înălţime aproximativ 1, 65 (unele companii acceptă şi 1, 60), să nu ai semne vizibile (eventual tatuaje), să poţi înnota destul de mult (îţi spun ei cât) şi să vorbeşti engleza fluent. O altă limbă de circulaţie internaţională este binevenită.
Te pup!

| valentingb a răspuns:

Trebuie sa fii frumoasa.
Trebuie sa ai studii superioare, preferabil in turism sau ceva asemanator.
Trebuie sa ai experienta in domeniu, lucrul cu oamenii (casier, ospatar, barman, orice, sa lucrezi cu oameni).
Trebuie sa faci un curs, preferabil la firma angajatoare, unde vei invata prim ajutor, cate ceva despre avioane, cum sa faci fata situatiilor critice, cum sa faci fata pasagerilor nepoliticosi, cate ceva despre bilete si pasapoarte, reguli de comunicatie in industria transporturilor aeriene.
Apoi nu iti ramane decat sa gasesti un post disponibil, acum cand toate comaniile fie dau faliment, fie se reorganizeaza. Dar, nu ai multe contracandidate, asta e bine. Oricum, cursurile se fac in general doar atunci cand vor sa angajeze.