| Anonim9118 a întrebat:

De ce apa din mări și oceane e sărată?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Ploile care cad pe pământ conţin anumite procente de dioxid de carbon din aer, asta face ca apele ploilor să aibă o concentraţie uşor acidă. Ploaia erodează rocile, iar acidul carbonic din ea le descompune. Din aceste reacții rezultă săruri și minerale, care sunt duse de apele curgătoare până la oceane, unde ajung sub formă de ioni.Mulţi dintre aceşti ioni, precum şi mineralele şi sărurile aduse în mări sunt consumaţi de microorganismele care trăiesc în aceste ape. Însă cei care nu sunt consumaţi, rămân în apa oceanelor de-a lungul timpului, când şi concentraţia loc creşte foarte mult.Doi dintre cei mai des întâlniţi ioni din apele sărate ale mărilor sunt ionii de clor şi cei de sodiu. Împreună, cei doi ioni alcătuiesc peste 90% dintre toţi ionii dizolvaţi în oceane. Prin definiţie, sodiul şi clorul sunt elemente chimice sărate. Concentraţia apelor marine este de circa 35%, iar într-un kilometru pătrat de apă marină se află circa 120 tone de sare.

3 răspunsuri:
| 1234568807 a răspuns:

Ca sa nu fie dulce ca ar fi bauto toti si ramaneam fara oceane