| kim01 a întrebat:

De ce atunci cand te speli pe maini cu spirt si iti scuturi mainile uscarea are loc mai repede?

4 răspunsuri:
| StiuCeSpun a răspuns:

La orice lichid care il ai pe maini si le scuturi se usuca mai repede, numai ca spirtul se evapora mai repede ca alte lichide.

| Biianca_1935 a răspuns:

Deoarece alcoolul se usca mai repede.

| mgtow a răspuns:

Nu e necesar sa iti scuturi mainile ca sa te usuci mai repede. Spirtul contine mult alcool si de aceea vaporii se degajeaza mai repede in atmosfera, uscanduse mainile mai repede.

| Graphee a răspuns:

- Intervine alcoolul din spirt. Urmând ca uscarea să fie mai rapidă.