| Rayyy a întrebat:

De ce azotul are densitatea apropiata de cea a aerului?
M-a intrebat si pe mine cineva, si nu am stiut ce sa raspund happy

Răspuns Câştigător
| StefanS a răspuns:

Aerul ii format din mai multe. Si azotul face parte din aceste gaze.

După volum, aerul conține:
78. 084% Azot (N2)
20. 947% Oxigen (O2)
0. 934% Argon (Ar)
0. 033% Dioxid de carbon (CO2)
78% din aer ii azot si de aia putem sa zicem ca are cam aceeasi densitate.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece este un gaz, care intra in compozitia aerului. Numai bine!

| Rayyy explică:

Da, asa e. Ma gandeam la orice, numai la asta nu. Haha big grin Multumesc tutoror pentru raspunsuri happy

| AdelinaC a răspuns:

Este si normal sa fie asa pentru ca aerul este alcatuit in cea mai mare parte din azot.

| NickiMinaj a răspuns:

Probabil fiindca azotul face parte din compozitia aerului... mai exact 78% din volumul aerului este azot. Zic si eu.

| Enma a răspuns:

Intrebare pentru dony95 laughing

| Enma a răspuns:

Ii place mult aerul desi in curand s-ar putea sa ramana fara

| Khamon_Tutan_1905 a răspuns:

L-ati lamurit bustean! L-as ca-ti spun eu:azotul este putin mai usor ca aerul, reprezinta 78% din compozitia aerului si 75% din greutatea lui.