| anonim_4396 a întrebat:

De ce baietii sunt mai prosti ca fetele la inteligenta

Răspuns Câştigător
| Kiwibibilă a răspuns:

Nu sunt mai proşti, ci doar mai imaturi. Cică în prezent mai bine de 60 la sută dintre absolvenţii de facultate sunt fete, şi procentul e în creştere. De ce? Pentru că în adolescenţă băieţii sunt mult mai imaturi decât fetele şi de aceea, da, putem spune că sunt mai proşti.

| corolav a răspuns (pentru Kiwibibilă):

În cazul acestui scurt text al tău virgula și conjuncția „și" nu prea fac casă bună.
Așa spune gramatica limbii române.

39 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă încerci să faci o paralelă între deștepți și proști, acest cuvînt al tău, „inteligență", din acest text este pleonastic.
Pleonastic = vezi DEX

| AutumnDay a răspuns:

Eu nu cred asta. O buna parte sunt mai prostuti pentru ca sunt delasatori si nu le place sa invete. Insa, o destul de buna parte sunt inteligenti, chiar mai inteligenti decat fetele. Sa nu uitam a remarca faptul ca cei care adesea castiga multe concursuri internationale sau concursuri importante sunt baieti. Cei cu mare si importante descoperiri, creatii sunt baieti. Cei mai bun chirurgi sunt aproape intotdeauna baieti/barbati.

| RAY a răspuns:

Generalizare eronta, fiecare individ difera,inteligenta e ceva relativ parerea mea,ca fetele au mai multa ambitite, vointa si invata mai mult bravo lor, fetele se maturizeaza mai repede poate de asta si rezultatele mai bune, repet asta e ceva relativ, prosti sunt multi de ambele seze

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca se dezvolta mai incet ca fetele, in perioada de pubertate/adolescenta.

| Drimmero a răspuns:

Ce mizerie de sondaj!

| Nemessys a răspuns:

Sa mori tu ca asa este? De unde naiba ai ajuns la concluzia asta? Daca sunt baiat, asta inseamna ca sunt mai prost decat o fata? Daca vrei sa stii, sunt mult mai destept decat majoritatea fetelor de varsta mea sau chiar mai mari. De cele mai mici nici nu mai zic. Bine. nici chiar asa. Iti dai seama ca nu ma pot lauda ca sunt mai destept decat o fata de 10 ani straight face.

Daca fetele erau destepte si baietii prosti, iti zic eu ca populatia pamantului, nu era nici jumatate din cea pe care o vedem noi astazi. Uita-te si tu cum sunt baietii, dar totusi isi gasesc o iubita. De ce? happy Pentru ca sunt si ele proastewinking.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Nemessys):

Ce intelegi tu prin "destept" si cati ani ai?

| Clorox a răspuns:

Unde naiba scrie asta? laughing

| GoldenZenith a răspuns:

Oricât de mult îmi gâdilă orgoliul meu feminin ceea ce zici tu, trebuie sa te contrazic. laughing Nu este un adevăr general, valabil.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Orice generalizare este falsa, inclusiv asta.

| alexboss2020 a răspuns:

Poti te rog sa imi spui de unde ai tras concluzia asta? Eu sunt baiat, bine barbat de fapt dar nu ma consider prost ba chiar invers si am facultatea, nu exista baieti sunt mai prosti ca fetele.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ai ajuns la concluzia asta? Te-ai comparat pe tine cu toate scursurile?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să primești răspunsuri corecte trebuie sa pui întrebări corecte.

Da da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil că sunt mai mulți băieți pe TPU și le scade IQ-ul când dau de astfel de întrebări.

| 1231242 a răspuns:

Pot spune ca din punct de vedere emotional fetele ne domina, dar rational nu prea, vorbesc asta in general, dar exista si eceptii.Da' stii ceva?! Pana la urma ce conteaza?!

Răspuns utilizator avertizat
| OnePiece a răspuns:

Am intrat sa citesc doar sectiunea de comentarii.

| DorelExpertu a răspuns:

Nu generaliza.
Daca tu te consideri mai prost ca ele, aia e, asuma-ti faptul, si nu generaliza.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Ti se pare.

| Adyy5 a răspuns:

Cine te-a mințit?

| LOVW a răspuns:

Nu sunt prosti, depinde de om nu de sexul lui. Baietii sunt mai diferiti de noi in gandire si poate din acest motiv credem ca nu prea ii duce capul. Si unele fete sunt mai ..proaste,,

| NoctisFive a răspuns:

Pentru ca nu sunt

| Canndii a răspuns:

Dacă tu asta crezi, nu știu ce sa zic rolling on the floor
Nu cred ca are rost sa argumentez. Bafta!

| EraserHead a răspuns:

Baieti se dezvolta mai greu in perioada asta a adolescentei, depinde si de tip. Dupa un studiu cica la pubertate noi suntem mai inapoiati cu 2 ani decat fetele dar noi ne dezvoltam mai mult ca ele pe parcursul vieti, ele oprinduse la un timp limita..asta stiu din ce am auzit. happy

| BergerCipy a răspuns:

Mmmmhhh cred ca ai aceasta concluzie fiindca la scoala fetele au note mai mari dar daca cauti pe net mariile nventi ale omenirei mare parte peste 80% de barbati ca Tesla Enstein Eminescu Creanga Thomas Edison etc

| corolav a răspuns (pentru BergerCipy):

Omule, unde ai învățat să scrii românește?
Faci de rîs categoria de bipezi care se consideră bărbați!

| BergerCipy a răspuns (pentru corolav):

Pai avand in vedere ca ai scris î din i in loc de î din a si ca nu an mentionat niciunde ca as fi eu cine stie ce mascul alpha mai bine nu zicea-i nimic

| corolav a răspuns (pentru BergerCipy):

Amice, nu sunt primul român care mai scrie cu „î" din „i". Asta, în ciuda tuturor acelora care prost au învățat de la niște români mai proști ca ei.
În altă ordine de idei, cel mai recent dicționar de limbă românească, cel numit „Dicționar Universal Ilustrat al Limbii Române", Editura LITERA 2010, și - a realizat toate cele ale sale 12 volume ( aproximativ 4.500 de pagini) cu litera „î". ( din „i").
Și, la tot acest magnific nivel de cunoștință al limbii române, la care te situezi, m-aș bucura dacă mi - ai spune care e diferența, în pronunțare, între „â" și „î".
Dacă reușești, eu sînt dispus să-ți cedez toată pensia mea pe un an de zile.
Să ai sănătate!

| corolav a răspuns (pentru corolav):

Cu acest,, zicea - i,, ţi -ai dat examenul de capacitate.
Caută-ţi un an client cu care să te contrazici la nivelul limbii române!
Hai, pa!

| BergerCipy a răspuns (pentru corolav):

Deoarece e ste exact o alta litera e cum ai scrie in loc de Înger pnger si ce daca intr-o carte apare asa ii cum ai zice ca la o poezie din 1788 apare tz in loc de ţ ca asa scrie acolo desi tu te iei de alti ca scriu gresit tu crezi ca intre gresit si corect nu ii nici o diferenta

| corolav a răspuns (pentru BergerCipy):

Măi copile, tu ești unul dintre acei reprezentanți ai acestei vremi pe care o trăim, pentru care prostia a ajuns la rang de virtute.
Tu și gramatica limbii române - două linii paralele.
Hai, pa!

| BergerCipy a răspuns (pentru corolav):

Eh vezi am vrut sa ajung sa ma crezi prost adica ce is

| GrigoreTiberiu a răspuns:

Pentru ca pui intrebari de astea

| SilviaD92 a răspuns:

Nu se pune problema asa! De ce baietii sunt mai prosti ca fetele. Majoritatea baietilor se maturizeaza mai greu decat o fata dar asta nu ii face prosti. Doar puierili

| Petrre69146 a răspuns:

Nimic nu dovedeste ca o fata e mai inteligenta decat un baiat. Poate la scoala sunt fete d-alea pupincuriste si d-asta crezi tu.

| Elena_Daria_2000_01vs a răspuns:

Toti sunt egali! Adevarul e ca fetele se dezvolta mai repede decat baieti dar inteligenta vine pe parcurs.