| Emano a întrebat:

De ce e luna alba su nu are alta culoare?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este chiar albă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alba? La mine e galbena.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prinde lavabilu', trebuie o amorsa care nu s-a descoperit inca.

| ReddY25 a răspuns:

Pentru că așa vor stelele

| carevaescu a răspuns:

Nu e chiar alba. e cenusie. Dar reflecta suficienta lumina incat sa para alba pe cerul noptii.
De ce este cenusie? Compozitia suprafetii este de asa natura, dominata de roci gri: bazalt, brecie, anortosit și regolit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este facuta din branza! happy

| HotinAlexandra a răspuns:

Logic luna e alba, in unele seri luna poate avea culoare galbena sau chiar rosie, asta depine de anumiti factori al lunei, sper ca te-am ajutat

| vodka020202020 a răspuns:

Luna pare albă pentru că reflectă lumina soarelui și, în majoritatea cazurilor, lumina alba este compusă dintr-o gamă variată de culori. Când lumina soarelui lovește suprafața lunară, aceasta este reflectată înapoi către Pământ, iar ochiul nostru percepe această reflecție ca fiind de culoare albă.

| cosminboss123 a răspuns:

Ca esti tu prost