| Ursu_Adrian_1998 a întrebat:

De ce e necesar să vorbim corect romanește?
Aștept opinii.

Răspuns Câştigător
| Byanca6 a răspuns:

Pentru ca nu ar suna frumos sa vorbim gresit deoarece limba romana este limba noastra natala si trebuie sa avem respect pentru limaba pe care o vorbim... Funda?

8 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Pentru ca un agramat nu o sa fie respectat niciodata.
Pentru ca e rusinos ca faci dezacorduri in limba materna, sau a tarii in care traiesti.

| Medema a răspuns:

Vad ca esti din aceiasi generatie ca mine! Pai, hai sa analizam! Daca tu ca roman autentic care sta in Romania nu stii limba materna, ce sa ii mai ceri unui rrom sau ungur?! Daca nu vorbim corect romaneste cum sa ne intelegem intre noi?! Consider ca esti destept daca stii sa scrii corecct gramatical si sa vorbesti corect!

| Ursu_Adrian_1998 explică (pentru Medema):

Eu sunt Moldoveanwinking

| Medema a răspuns (pentru Ursu_Adrian_1998):

Si pe ceilalti ii deranjeaza accentul tau!? Daca da, inseamna ca cei care te insulta sunt niste dobitoci! Moldovean din Basarabia sau Moldova din Romania!?

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru a ne putea intelege. Imagineaza-ti cum ar fi daca fiecare ar vorbi asa cum i-ar veni.

| justmebi a răspuns:

No mancatias, da cine spuse ca e important ca noi sa vorbeste corect romana atata timp cat eu si tu, fratelemeleu aveam valoare, ce mai ne trebuie sa vorbim romaneste bine? nu e...aiurea?

| trisha88 a răspuns:

Da,cred ca este necesar, in general sa vorbim corect limba tarii in care ne-am nascut. Dupa zece sau dousprezece ani de scoala toti ar trebui sa vorbim limba noastra natala corect, din pacate nu-i asa.

| GabrielaCynthia a răspuns:

Asa este frumos, corect si civilizat. Esti mai respectat daca vorbesti corect si oamenii isi dau seama ca esti bine crescut.