| anonim_4396 a întrebat:

De ce esti engleza vorbita aproape in toate tarile? Adica. din ce cauza s-a raspandit asa de tare?

Răspuns Câştigător
| fcsb a răspuns:

Engleza este limba oficiala a Consiliului Europei din care fac parte aproximativ 40 de tari

5 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

In primul rand eu nu sunt engleza de nici un fel {De ce esti engleza vorbita}. In al doilea rand america a stiut sa-si impuna limba caci engleza americana este cea mai raspindita forma de engleza.

| mihalitza a răspuns:

Mai intii, datorita englezilor care au colonizat foarte multe tari, apoi datorita influientei economice si politice a Statelor Unite ale Americii(gindeste-te numai la tehnica de calcul care, mult timp a avut numai programe in limba engleza...)

doiny
| doiny a răspuns:

Engleza este limba dominantă pe plan internaţional în domeniile comunicaţiei, ştiinţei, afacerilor, aviaţiei, divertismentului, radioului şi diplomaţiei. Influenţa Imperiului Britanic este motivul principal pentru răspândirea iniţială a limbii mult dincolo de limitele Arhipelagului Britanic. În urma celui de-al doilea război mondial, influenţa economică şi culturală crescândă a Statelor Unite a accelerat profund răspândirea acestei limbi. Într-o zi obişnuită de şcoală, aproximativ un miliard de oameni învaţă, într-o formă sau alta, limba engleză.

Cunoaşterea limbii engleze este necesară pentru angajarea în anumite domenii, profesii sau ocupaţii. Rezultatul acestei necesităţi este că peste un miliard de oameni din întreaga lume vorbesc engleza măcar la un nivel de bază. Engleza este de asemenea una din cele şase limbi oficiale ale Naţiunilor Unite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DISPERSAREA ENGLEZEI A INCEPUT CU COLONIZAREA MAI ALEAS IN AMERICA DE NORD, DATORITA PUTERII ECONOMICE AMERICANE SI A MAI RECENTEI GLOBALIZARI ENGLEZA ESTE O LIMBA FOLOSITA IN LIMBAJUL ECONOMIC, POLITIC SI CULTURAL, UN EXEMPLU EVIDENT AR FI LIMBAJUL "COMPUTERIZAT"

| iordan7 a răspuns:

Cred ca un rol important l-au avut si formatiile de muzica pop-rock care au devenit foarte populare in anii 60-70 (Led Zeppelin, Pink Floyd, Beatles, Rolling Stones, Genesis, The Who s. a.). Aceste trupe au avut turnee prin intreaga lume si au devenit si un fel de ambasadori ai tarilor din care provin.