| anonim_4396 a întrebat:

De ce examenul de Bacalaureat mai este supranumit si "examenul maturitatii"? Este sau nu adevarat?

5 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Da este adevarat. mai este numit si "examenul maturitatii".

| anonim_4396 explică (pentru PrecioussGirl):

Si de ce?

| raluk27 a răspuns:

1. Pt ca il dai in jurul varstei de 18 ani
2. Pt ca "marcheaza" momentul cand se cam termina copilaria, incepi o noua etapa a vietii, fiind primul examen important pe care il sustii ca si adult.

| Darkmagic a răspuns:

Din doua motive:
Pentru ca examenul este dat in jurul varstei de 18 ani, varsta la care majoritatea societatilor isi considera cetatenii maturi din toate punctele de vedere.
Se mai ia in discutie si varianta unei "maturitati" a cunostintelor acumulate pana in acel moment, restul, ce urmeaza dupa BAC fiind doar aprofundari in medii universitare ale acelor cunostinte dobandite in invatamantul preuniversitar.

| Ekcstsy a răspuns:

Pentru ca il dai in jurul varstei de 18 ani si dupa aceea, la facultate vei deveni om mare.