| Dragutza23 a întrebat:

De ce hora moldovenilor si a muntenilor este hora fratiei? Din,, Hora Unirii" de Vasile Alecsandri. fundita +vot +adaugat prieten.

Răspuns Câştigător
| robygabitzu1997 a răspuns:

Se numeste asa deoarece sau unit( sau infratit) Principatele Romane.
Tara Romaneasca(Valahia) si Moldova = Unirea Mica
Unirea Mare a fost la 1918 cand Romania sa unit cu Transilvania, Bucovina si Basarabia.
Funda?:d

1 răspuns:
| Juicy a răspuns:

Hora moldovenilor si a muntenilor este hora fratiei deoarece pe 24 ianuarie s-a unit("infratit") moldova cu tara romaneasca(muntenia).