| makeawish a întrebat:

De ce in orasul Chisinau cantitatea anuala de precipitatii este mai mica decit in orasul Arad din vestul Romaniei, desi ambele sunt aproximativ la aceeasi latitudine?

1 răspuns:
| LilGh0st a răspuns:

Diferentele climatice intre zonele geografice apar nu doar datorita latitudinii la care se situeaza zonele respective ci si datorita curentilor de aer si departarea fata de o intindere mare de apa (mare, ocean). In cazul celor doua zone, putem spune ca relieful e asemanator si atat. Aradul este influentat in principal de curentii mediteraneeni si de cei atlantici, care aduc aer mai umed, in timp ce Chisinaul e influentat in principal de curentii de aer siberieni si baltici, care aduc mase de aer uscat. Muntii Carpati sunt factorul principal pentru aceasta diferentiere, prin faptul ca acestia nu permit trecerea curentilor de aer peste ei.