| CIVIC1 a întrebat:

De ce invatamantul finlandez considerat unul din cele mai bune din lume e mult mai relaxat pentru elevi decat invatamantul romanesc plin de materie tip,, umplutura,, neadaptata la vremurile actuale.
Sunt cei care combat ideea oameni cu ochelari de cal sau sunt ipocriti si rau intentionati.

8 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Nu materiile in sine sunt de vina in cazul nostru. Ci tot sistemul educational. E unul haotic cu materii din toate domeniile bagate intr-un singur profil.
Profesorii au pretentia ca elevul sa invete la perfectie la absolut toate materiile, cand de fapt la profilul respectiv, ai nevoie sa inveti doar materiile ce definesc acel profil. De exemplu la profilul mate-info, tu ai nevoie sa aprofundezi doar matematica, informatica, engleza, si cate putin din fizica si chimie. In rest, celelalte materii ar trebui sa fie strict cu informatii de baza. Nu sa le aprofundezi si pe ele. Ca nu are sens. Ce rost are sa le stii pe toate cate putin, dar sa nu fi expert in nimic?

| CIVIC1 explică (pentru StoicAnalysis):

Pot fi de acord cu răspunsul dvs.
Cu stimă.

| LisaJulie a răspuns:

La ei in Finlanda nu prea au bănci in clase, nu se mai învață din manuale ci au laptopuri și au activități fizice plus ca învață să innote, sa cânte, sa picteze sau un sport! Profesorii sunt buni cu ei și nici nu se gândesc sa îi jignească

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Finlanda este 90 de ani peste noi! Poate nu economic dar ca civilizație și respect pentru natura și om!

| CIVIC1 explică (pentru LisaJulie):

Un raspuns interesant.
Cu stimă.

| MistarGoGu a răspuns:

Rolul sistemului public de învățământ este sa PRODUCA PALMASI! Forță de muncă obedienta care acționează ROBOTIC și nu pune prea multe întrebări! Ce găsești în sistemul public de învățământ? Oameni care se " refugiază " la loc călduț, puși politic sau cu " PILE " cu note de 4, 5 sau 6 la examene de titularizare!

| LisaJulie a răspuns (pentru MistarGoGu):

Chiar ai dreptate, și mulți se fac profesoari doar pentru vacanțe

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

În vacante se duc prin Jermania la salata sau sparanghel eventual Spania la căpșuni