Întrebare recomandată | anonim5491 a întrebat:

De ce nu cade Turnul din Pisa?

3 răspunsuri:
| Anonimuuuussssss a răspuns:

Pana in 2002 se inclina cu 2cm pe an, dar in 2002 a fost chemata o echipa de muncitori sa il stabilizeze

| Iwao a răspuns:

Da,cadea demult daca nu era "intretinut" sa ramana asa.

| Olga944 a răspuns:

Turnul din Pisa are o inaltime de 55, 86 metri și o greutate estimată la 14.500 tone, turnul a fost proiectat să stea vertical. Datorită însă proastei calități a solului, fundația a început să se scufunde imediat după începerea construcției, în anul 1173, provocând înclinarea turnului spre sud.
De-a lungul timpului turnul a suferit mai multe operații de consolidare, prin care s-a încercat stoparea sau chiar reducerea înclinării turnului.

Am si un desen facut pe caiet big grin despre tot ce priveste turnul din pisa, dar nu mai gasesc caietul.