| dany248y a întrebat:

De ce nu putem vedea satelitul artificial al terrei. funda

Răspuns Câştigător
| Hevnoraak a răspuns:

Din mai multe motive:Sunt prea mici, se mișcă prea rapid, sunt la distanță mult prea mare.Dar ocazional se pot observa atunci când lumina solară sau cea relfectată de pe lună face ca suprafața sateliților să strălucească.

7 răspunsuri:
| Mihalache_Andra_1997 a răspuns:

Atunci cand nu avem luna plina se spune ca ceea ce nu vedem din luna se afla in umbra pamantului

| Alexycys2000 a răspuns:

Pentru ca este foarte mic in comparatie cu Terra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prea departe

| Pişcoţica a răspuns:

Cu ochiul liber nu ai să-l vezi niciodată. Orbita lor trebuie să fie relativ stabilă pe o perioadă mai mare de timp pentru ca sensul de "satelit" să se păstreze.

Pişcoţica :-D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii poti vedea daca esti orb. In noptile senine, daca stai departe de surse de lumina (orase iluminate, strazi iluminate, etc) si stii in ce directie trebuie sa te uiti poti vedea niste puncte stralucitoare care se misca foarte incet. Aceia sunt sateliti artificiali (pentru ca sunt mai multi, nu unul, mai exact cateva mii doar cateva sute fiind insa operationali) care reflecta lumina soarelui.

| Swordsman a răspuns:

Nu e doar un singur satelit artificial, sunt foarte multi! De comunicatii, militari, tv, radio, etc. si dupa cum s-a mai spus, in noptile cu cer senin o sa vezi niste puncte luminoase care se deplaseaza pe cer.

| corolav a răspuns:

Domnişoară Andra, Luna nu este un satelit artificial al Terrei ci unul natural!
Ceilalţi care au răspuns au înţeles diferenţa şi au răspuns corect.