blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

De ce o intrebare cum ar fi asta "Cati ani aveti?"provoaca rautate in raspunsurile date, si una ca asta"Ce melodii va plac?" nu provoaca rautatea de la prima intrebare si utilizatorii care deschid intrebarea raspund fara a fi nevoie sa spuna :"raspunde tu prima daca tot ai pus intrebarea?" atata timp cat aceste 2 intrebari practic sunt la fel puse si nu se refera la o definitie sau ajutor?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Pentru ca intrebarile sunt total diferite...prima este o intrebare intima si multi sau multe ocolesc sa raspunda din varii motive... mie nu-mi este rusine cu varsta pe care o am... dar de cand cu internetul, multi tineri se ascund sub diferite acronime si se cred ceea ce vor...cred ca in spatele acestor personalitati false se ascunde o slabiciune...nu este o rusine sa-ti arati identitatea, atata timp cat nu ai nimic de ascuns si nu ti cere prea mult... Celelalte intrebari...precum si cea legata de muzica...nu ataca personal ...deci raspunsul este direct si rapid...Ar fi bine sa punem intrebari mai putin intime legate de alte persoane...in rest, depinde de fiecare cat de intime pot fi intrebarile referitoare la persoana proprie...Incercati sa va intelegeti amiabil... nu dati exemplu negativ celorlalti membri... bucurati-va de aceasta comunitate si lasati orgoliile! Multumesc pentru intelegere!

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca nu e vorba de rautate, ci de defensa. Unii oameni nu vor sa li se stie varsta pe acest site (sau in genere).

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eh...asa sunt oamenii...sincer si eu am fost putin deranjat de intrebarea aceea deoarece era inexacta. Sper sa nu fii suparata pe mine...Stiu,poate ne-am obsnuit noi numai cu intrebari serioase legate de sanatate, sex&altele... dar totusi am incercat sa raspund si la aceasta intrebare.
PS-O sa-mi editez raspunsul si o sa las decat varstabig grin

mlm
| mlm a răspuns:

Ptr ca de multe ori oamenii prefera sa stea in anonimat, pentru ca nu vor sa li se cunoasca adevarata varsta.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu nu am vazut intrebarile astea pana acum, am 25 de ani si imi place muzica crestina contemporana. Oamenii sunt si vor fi diferiti.

| Parintele a răspuns:

Pentru ca prima intrebare este mai intima decat a doua si unii vor sa pastreze aceasta intimitate, Era mai cinstit daca iti prezentai mai intai varsta apoi puneai intrebarea.(si aveai si mai multe sanse de raspunsuri corecte)

| RamonaMn a răspuns:

Unele persoane nu vor sa le fie afisate varsta pe cand o intrebare ca "Ce melodii va plac?" nu poate sa starneasca nimic (fiecare cu preferintele lui).

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Pardon Simona, Utilitare? Eu vad ca am pus-o la Cultura generala.
Sigur ca vad rostul acestei intrebari ca doar de aia am si pus-o. M-a deranjat ca o persoana sau chiar doua au postat aceste intrebari si la prima s-a raspuns rautacios si la a 2-a s-a raspuns fara ocolisuri.
Dar daca nu stii sa raspunzi la intrebarea pe care am pus-o nu stiu de ce ai postat la intrebarea pusa de mine.

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Pentru raspunsul dat de "Anonim", iti raspund ca daca imi amintesti la care intrebare de-a ta am raspuns in "nesimtire"o sa-ti pot motiva din nou daca nu am fost destul de clara atunci.
Am "TUPEU"pentru ca am un ID si nu ma ascund sub anonimat si pot fi recunoscuta daca dau raspunsuri "nesimtite"sau nu.
De raspuns raspund la intrebarile la care pot da si raspuns iar raspunsurile date de catre mine nu cred ca sunt date doar asa decat pentru a ma baga in seama sau pentru a mai lua un punct cum am vazut ca se practica (atunci cand un utilizator pune o intrebare, raspunsul vine cu o alta intrebare ).
Ai pomenit cumva de cuvantul "jignitor"? Esti cumva utilizatorul (ea) care face discriminari cu blondele?
De aroganta nu cred ca mai trebuie sa vorbim ca poate nu cunosti termenul.

| simona24 a răspuns:

Iti raspun tot cu o intrebare...de ce a fost pusa intrebarea la utilitare? si chiar nu vad rosul intrebarii, tu il vezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare ca nu ar trebui sa ai atata tupeu sa spui ca unele raspusuri sunt rautacioase cand chiar tu raspunzi arogant, jignitor si de multe ori prost. Am primit un raspuns de la tine la o intrebare care era scris in nesimtire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as putea sa stiu de ce prima intrebare ar provoca atita rautate pentru ca in in general toti sintem oameni si ar trebuie sa ne iubim uni pe alti si nu sa ne urim
Iar referitor la adoua intrebare mie personal imi place foarte mult muzica crestina care sa aduca laude Marelui nostru Creator