| anonim_4396 a întrebat:

De ce, realmente, Marele Zid Chinezesc nu poate fi vazut de pe Luna?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Zidul Chinezesc nu se poate vedea din spatiu Michael Collins afirma in cartea Liftoff (1988) ca aceasta idee iese din calcul, Neil Armstrong a declarat ca,, in mod sigur nu este vizibil de pe luna" iar astronautul William Pogue care a stat statiunea spatiala Skylab Space intre 1973-1974 a spus ca a vazut Marele Zid doar folosind binoclu. Desi unele constructii sunt vizibile din spatiu cum ar fi pistele aeroporturilor, Marele Zid Chinezesc nu poate fi observat deoarece acesta este format din materiale ce au culori asemanatoare cu relieful care le inconjoara (zidul a fost construit cu ce se gasea in zona).

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doarece s-a micsorat, cumva?rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca e prea multa distanta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca poate fi vazut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu. astept si eu raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu: pentru ca nicio constructie de doar 6 m nu poate fi vazuta de pe luna. degeaba are 6400 km lungime, latimea e mica. daca s-ar vedea zidul chinezesc, atunci ai putea sa-ti vezi si tu casa ta sau blocul in care locuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca este cam 1000k pana pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai peleme..nu are cum sa se vada din spatiu sun 25358349834 de mii de kilometrii sau cum vreti voi sa o luatiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contrazic pe cinevawinking. inaltimea maxima a acestuia este de 9. 1 metri.si este absolut normal ca nu se poate vedea de pe Luna.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine daca voi spuneti ca de pe luna nu se vede Marele zid Chinezesc, de ce exista atatea fotografii facue de satelitii de pe luna pamantului, in care se vede si marele zid chinezesc, dc a fost lansata aceasta afirmatie...de ce? Degeaba? A si imi plac informatiile tale gasite pe wikipedia astea le puteam citi si eu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marele Zid Chinezesc se poate vedea ca o umbra din spatiu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aveti cumva dovezi...cum ca nu ar putea fi vazut de pe luna?
smug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E... cica poate fi vazut doar cu binoclu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E pre mic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marele zid chinezesc poate fi vazut de pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce minute depe telefon ce nota ai primit dau sute de milioane pe masini si te intreb cum merge scoala is aicia la simi ai mancat ceva. am mancat ciorba de burta...no animalule gata de astazi pentru asta doua bucati iti dau hai ceaooo ca sa gatat minutele

| adriana_9219 a răspuns:

Marele zid chinezesc nu poate fi vazut de pe Luna cu ochiul liber, dar cu un binoclu se poate observa ceva daca te uiti atent.