| AndreiMarin499 a întrebat:

De ce România și nici o țara din Balcani nu au avut colonii pe alte continente, cum ar fi America sau Africa? Aș dori argumente daca se poate.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O colonie nu merge sa cucereasca alte coloni ale altora

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca erau sub jugul otoman. Pentru ca nu aveau deschidere catre ocean. Pentru ca le stateau multe alte tari in cale. Pentru ca alte tari erau mai dezvoltate.
Puteai sa iti dai seama de astea si singur.

| Yurisa a răspuns:

Pentru ca nu erau organizate, erau imprastiate si aveau alte prioritati, cum ar fi sa isi pazeasca teritoriile impotriva pericolului extern

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece nu a fost interesata sa cucereasca alte tari, sa ia bogatii etc si din cauza ca nu avea deschidere la (orice) ocean sau la mare (care sa se conecteze cu oceane).
De aceea cei mai multi exploratori proveneau din Spania, Portugalia, Americi, Anglia etc tari care au deschidere la ocean, mare.
Romanii nu puteau sa se duca in alte tari deoarece trebuia sa transporte inapoi ceea ce gaseau ( ca ala e motivul plecarii ) si pe jos nu se putea ( plus ca multi ar fi murit in batalii etc daca mergeau asa ca nebunii pe jos, gen cum au facut mongolii).
Pe atunci populatia Romaniei era mai scazuta ( cu mult) fata de acum si trebuiau sa apere propriul teritoriu

| zeus24 a răspuns:

Un prim argument este ca tarile din balcani nu au iesire la ocean
un al doilea argument este ca in perioada in care au fost colonizate america si africa tarile din balcani erau sub stapanire otomana. cand tarile din balcani au devenit independente africa era deja toata ocupata de marile puteri coloniale iar in america erau deja state independente.