| sweetglitter a întrebat:

De ce se numeste tricoul Polo asa?

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Este un brand si de acolo s-au luat toti sa ii zica asa.

| suntserios a răspuns (pentru Mopmop):

De fapt brandul si a luat numele de la tricou. Ca brandul Polo e din anii 70 cand Ralph Lauren l a introdus.

Denumirea de tricou polo a aprut prin anii 1890 si are legatura cu jucatorii englezi de polo si tenis care aveau nevoie de haine comode dar elegante totodata... Lacoste si BrookBrothers au produs si marketat cu zeci de ani inainte de Polo Ralph Laurent tricoul polo.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la jocul de polo, nu cel din apa ci cel calare (da exista varianta de polo calare).
Jucatori de polo calare purtau tricouri cu gulerul ala :

https://ro.wikipedia.org/wiki/Polo_c%C4%83lare

Gasesti pe internet si alte detalii.