| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt blamați cei care renunță la școală? Știu ca este importantă dar dacă acel copil primește bullying și de la colegi și de la profesori, este detestat de toată lumea și nu se pricepe la nicio materie are rost sa continue?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da. Fara școală o sa ia bullying și de la viață

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Are rost, pentru ca in viata se va lovi de foarte multe domenii in care e bine sa fi prins macar 3 propozitii din clasa, altfel va fi extrem de incuiat/incult.
Din pacate, invatamantul din Romania nu este deloc ce trebuie, dar tot este mai bine sa treci prin el cu note la limita si mintea in alta parte, decat sa ramai analfabet.

| J0B0MAT a răspuns:

Normal că are rost, de ce ar fi mai ok să își iroasescă viitorul din cauza unora care oricum îi vor răul, deci să le facă pe plac?!
Trebuie vorbit cu profesorii, directorul, psihologul școlii să ia măsuri împotriva acelor bullies.La materii trebuie să învețe mai mult, să facă meditații la cele importante.

| Hyperion7 a răspuns:

Viața va fi mult mai dificila după și dacă tu te blochezi la școală,ce-o să faci cu celelalte chestii in viața asta? Unde te vei ascunde?
Cat despre faptul că acei copii sunt blamați e pentru faptul că și-au stricat viitorul și cum lumea judecă foarte repede, nici nu e nevoie de mai multe explicații.
Ideal ar fi sa lupți, până la urmă nimic nu e imposibil daca chiar îți dorești și, decât să suferi mai târziu și să regreți că nu ai terminat liceul, mai bine te străduiești și mergi înainte.

| Dismally a răspuns:

Bullying insemnand ce, au facut misto de tine cativa colegi si gata e o tragedie? Eu am luat bataie adevarata in scoala, am venit acasa cu nasul spart si ochii vineti dar nu m-am gandit ca "vai sunt o victima"... am mers mai departe, uneori castigi, alteori pierzi. Asa e viata, nu te astepta sa fie totul bine si frumos.

| Standt a răspuns:

Da, are rost. Ca daca nu faci scoala, bullying-ul primit in viata va fi si mai mare, si mai greu de suportat. Daca nu faci scola nu poti avea un serviciu cat de cat decent.

| Parakeets a răspuns:

Pricep ce spui.
Prin asta am trecut și eu. Și chiuleam când aveam ocazia, deoarece nu mă mai simțeam safe în acea școală. Nu am spus nimănui și am dus-o așa până într-a 8 - a. Apoi într-a 8 -a m-am răzbunat și abia atunci s-a aflat totul. Atunci a venit diriga, psihologul școlii și tot așa. Dar nimic nu s-a schimbat. Însă eu am avut altă frustrare, mai ales acum fiind și profesor și eu studiind tot în sistemul ăsta în care "proful nu mai are voie să bată elevul" eu spre exemplu eram cel mai cuminte copil din acea școală, așa că profesorii nu mă urau, nu eram nici de 10, dar nici de 5 și nici nu copiam deloc așa că, profii mă simpatizau, nu cel mai mult deoarece nu eram de 10, dar suficient cât să fiu un elev cuminte. happy Cu bune moravuri. Și de aceea azi mă înfuri, trecând prin ambele etape ale sistemului, de la elev la profesor, când văd că și ca profesor sunt legat de mâini și de picioare și nu pot face nimic sau aproape nimic ca să mă impun, deoarece părintele toată ziua are dreptate și pentru orice "elevul este lezat sau traumatizat" însă profesorul nu mai are voie să țipe sau să sancționeze elevul pentru lucrurile care le face greșit, însă altul, copil fiind și fiind din alt aluat, are voie să bată o școală întreagă și nimeni nu-i poate face nimic. Pentru că asta este legea. Cam aplicată prost zic eu în ziua de azi.

Deoarece sunt de acord ca educația să fie cu blândețe și fermitate, dar nu cum a ajuns în ziua de azi. În care unui agresor să i se permită orice. Plus că nici educația nu poate fi aplicată pentru toți la fel, așa cum până la urmă nici nota nu este sau 5 pentru toți. Așa și cu educația. Eu una sunt de părere că ea trebuie aplicată în primă fază cu blândețe și egalitate pentru toți, dar cine încalcă niște norme de bun simț, de echilibru până la urmă și distruge școala, nu mai merită să primească aceeași tratație ca ceilalți și din start ori ar trebui făcute școli speciale pentru ei, ori specialiști aparte. Aș fi zis că profa sau proful pot aplica sancțiuni, dar în educația de masă, tot pe umerii profesorului ar pica faptul că "el sau ea nu a aplicat educația cu egalitate".

Deci da, eu una te înțeleg. Dar revenind la problema ta acum, mai târziu vei regreta. Mai târziu o să fi vrut să te fi chinuit acum, să le fi dus pe toate și pe viitor să fii un om integru și bun. Un bun angajat. Crede-mă că dacă școala ți se pare o luptă, o osândă, stai să vezi ce e pe piața muncii și între ale muncii. Aceeași mâncare de oameni, dar mai feroce cu răspundere pe bune. Dacă la școală așa urât/ă de toți, dar nimeni nu te dă afară și mere treaba, cu chiu cu vai, u sudoare și greu din partea ta, dar mere treaba, stai să vezi la muncă mâncătorie, ură, luptă și parșivitate.
Angajatorul vrea ce-i mai bun, caută și iar caută, e pretențios și te coase și descoase pe toate părțile. Apoi colegii de cele mai multe ori nu e ca în filme, unde toți sar pentru tine și și-ar da viața pentru tine și toți se uită cum să profite de tine sau să ți facă vânt dacă vii după ei și se simt amenințați, ori că ești prea bun, mai bun ca ei, și se simt ei în pericol, ori că ești mai slab ca ei, și simt că ei vor trebui să tragă mai mult în acea firmă. Oricum ar fi, colegii mai vechi mereu se vor simți amenințați de noii veniți și mereu vor căuta să te sape și dea afară bossul.
Așa că dacă acolo ți se pare iad, ia uite cum la o muncă e tot iad.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Rautatea copiilor cat si a profesorilor, a oamenilor, l-au facut sa renunte la scoala.
Tot oamenii(altii) il blameaza si il ataca fiind um copil care este iesit din societate nemergand la scoală. Fiind nedrept.
Cei care-l judeca au dreptate. Ce gresesc ei e ca nu cunosc situatia lui, prin ce a trecut si cum alti oameni l-au facut sa renunte la scoală.
Da, trebuie sa se gaseasca o solutie pentru copilul de care vorbesti.Alt oras,scoala dupa scoala,pana reuseste sa se integreze. Absolut toata viata lui e distrusa daca nu va chinuiti acum,in momentul asta,sa-l ajutati,sa-l integrati cat mai mult inapoi in societatea scolară.
Ce probleme are? cum a ajuns in situatia asta? ce face,cum se comporta,de ce e atacat,ce are lumea cu el,ce au colegii cu el,CE DEFECTE ARE - toate rezolvate de cineva mai priceput din familie si reintegrat,nu intors unde invata acum, nu se poate. reintegrati-l in alta parte.
la materii o sa se descurce, nu poate face nimic acum, in situatia asta, e foarte greu sa reuseasca ceva, nu poate invata.

| Motisor a răspuns:

Ce-i care renunță la școală sunt blamați pentru că lumea a rea. Nu este bine ca acest copil sa renunțe la învățătură, la școală poate renunța, poate să schimbe școala sau chiar să facă home schooling până în clasa a 12-a. Întrebarea este care este motivul pentru care acest copil trebuie să meargă la școală? Trebuie sa ai niste ținte fixe puse. Dacă vrei de exemplu să devii programator, părerea mea este că școala nu te ajută la nimic în urmărirea acestei meserii. Depinde ce anume își dorește acel copil. Și cât de dispus este să facă ce și-a propus. Părinții ar trebui să îl îndrume și să îl ajute să își aleagă o țintă și să o atingă, că drept vorbind un copil nu prea știe nimic, dar altminteri ce vrea să devină în viață.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Dacă acel copil nu se poate integra, din diverse motive, nu are rost să continue învățământul la stat. Dar, fără școală nu vei ajunge departe în viață. Poate continua cursurile în sistem privat, dar să și frecventeze cluburi de activități. Altfel, oricâtă școală ar avea, fără socializare va ajunge un fel de lup singuratic.