| wannabe a întrebat:

De ce termenul de nimfomana este dedicat femeilor si cel de libidinos adresat barbatilor? De ce nu invers?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Barbatilor le e atribuit termenul satiriazis, chiar daca e un termen mai putin cunoscut.
Pt femei, da, e corect nimfomană.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Semnificatia celor doi termeni e complet diferita. Nu se pot inversa.
O femeie poate fi si libidinoasa, dar un barbat nu poate fi nimfoman.

evenso
| evenso a răspuns:

Pentru ca nimfele sunt de genul feminin.
"Nimfele sunt genii ale naturii, pe care cei vechi și le închipuiau ca pe niște fecioare tinere și frumoase. "

https://ro.wikipedia.org/wiki/Nimf%C4%83_(mitologie)

https://ro.wikipedia.org/wiki/Nimfomanie

Răspuns utilizator avertizat
| debarasator63 a răspuns:

Libidinos nu este strict masculin, la DEX spune:
LIBIDINÓS, -OÁSĂ, libidinoși, -oase, adj. Care se lasă stăpânit de pofta plăcerilor senzuale, înclinat spre lascivitate.
Nimfomana este strict de genul feminin conform DEX:
NIMFOMÁNĂ, nimfomane, adj., s. f. (Femeie) care suferă de nimfomanie.

| M1989 a răspuns:

Se refera stict .....ca are un iubit/sot care este nebun dupa dragoste.