| wizard_cristi a întrebat:

De ce tinerii din ziua de astazi au mereu reactii de tipul libertatea de expresie, democratie, comunisti? Inteleg conceptele dar prefera sa le altereze pentru a isi sustine ideile sau le inteleg atat de putin incat considera ca interpretarea lor este cea corecta?

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu nu prea le folosesc, fiindca am prins doar cativa ani in comunism si de obicei, nu vorbesc despre ceea ce nu cunosc. 'Libertate de expresie' e o sintagma pe care o mai folosesc, dar nu cred ca are legatura cu comunismul, ci cu un drept fundamental al oricarui om.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu cred ca au devenit o stereotipie genul acesta de raspunsuri. In cazul in care as primi un astfel de raspuns, as intreba daca stie ce inseamna de fapt democratie, care sunt principiile democratiei, ce inseamna comunism si mai ales ce inseamna libertate de expresie. Cred ca le lipseste acestor cuvinte continutul cognitiv in creierul tinerilor nostri.

Insa Eminescu spunea bine:
Ai noştri tineri la Paris învaţă
La gît cravatei cum se leagă nodul,
Ş-apoi ni vin de fericesc norodul
Cu chipul lor isteţ de oaie creaţă.

Desi in ultimul timp, nici Parisul, nici Italia si nici Spania nu mai e la moda. S-a luat drumul Angliei.happy

| string a răspuns:

Pentru ca fiecare fiinta umana are un fix. si anume sa aiba dreptate? :D

Nici macar nu conteaza despre ce. este doar disonanta cognitiva. Orice se intampla TREBUIE sa se potriveasca cu poza din capul lor. Daca nu se potriveste, cel mai simplu este sa o strambe un pic sa se potriveasca.

Toate astea CRED ca au ca baza lipsa unor valori si principii plus un dresaj pavlovian in a judeca permanent pe ALTII: ala-i bun, ala-i prost, asta-i bine, asta nu-i bine... fara nici un pic de perspectiva legat de impact sau de responsabilitatea pentru propria curte.

Mass media are un rol important in acest "joc"; s-ar parea ca duce la indeplinire ordinele venite de sus in jos, iar internetul, blogurile sau orice mijloc de comunicare pe orizontala este deranjant pentru orice guvern, UE, SUA sau orice alta autoritate vrei. Uite un raport interesant http://www.iristimes.com/focus/2008/lisbondocument/index.pdf despre motivele esuarii primului referendum in Irlanda.

The internet has allowed increased communication between citizen groups away from Government and traditional media DOMINATED sources. This horizontal flow of information is in contrast to the typical top down approach that previously existed

Dar. internetul nu este accesibil tuturor si nu este folosit la fel de toti. Biblioteca nici atat :D Asa ca tinerii isi "download"-eaza principiile si valorile de viata direct de la televizor ( amor telenovelic si crize de isterie ca ea / el vrea sa iasa din relatie care va sa zica cel ce ramane este VICTIMA, talk-show-uri politice de unde ceea ce se aude este ceva de genul "reusita in viata = furt, minciuna, moralitate si etica flasca, Barbie shopping people. daca nu pot sa-mi cumpar X chestie sunt de kko in fata prietenilor etc etc etc)

O zi super!