| anonim_4396 a întrebat:

De ce toata lumea vrea mai nou sa invete japoneza? Toti cauta cursuri de limba japoneza, toti vor sa stie japoneza.Si pe site-ul asta se observa fenomenul foarte bine.
Ce i-a trasnit pe toti?

6 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

La varste mici, probabil curiozitatea, dar cei care au ales sa o studieze in facultate, o fac pentru ca vor fi foarte bine platiti dupa ce o termina. E o limba rara, iar posturile de translatori din engleza in japoneza si viceversa sunt extrem de cautate. Cei mai multi au norocul sa se duca in Japonia, in campanii multinationale si crede-ma ca o duc foarte bine. Sa mai zic ca, indiferent ce post ai avea, pentru simplul motiv ca ai terminat o astfel de facultate, primesti lejer vreo 800 de euro pe luna ( cunosc un astfel de caz chiar la mine in oras )? Dupa cum observi, sunt numai avantaje... Dar si mult chin pana sa ajungi sa o stapanesti bine.

| Dash a răspuns:

E din cauza Anime-urilor.

| Mihaela111 a răspuns:

Unii invata sa vorbeasca japoneza gandindu-se la posibilitatea obtinerii unui loc de munca intr-o tara dezvoltata

| IamFantastic a răspuns:

Engleza, japoneza si chineza...Limbile cele mai vorbite pe planeta straight face

| stefana21 a răspuns:

Posibil Rock-ul Japonez si coreean.

| hoshiNOhikari a răspuns:

Se numeste 'pasiune' dragele meletongue Japoneza nu se poate invata fara asa ceva si din cata lume am cunoscut care invata japoneza, n-am auzit pe nimeni sa invete pentru ca se plateste bine...de fapt, nu se plateste deloc daca nu inveti fff multa in cativa ani buni si nu iti faci relatii cu japonezi
si nu, nu e din cauza anime-urilor. Cine invata din anime-uri nu va trece de nivelul 'incepator' niciodata...intr-adevar unii aud japoneza in anime si incep sa invete din placere, pentru ca suna ff frumos si cultura este superba^^