| Gizăz a întrebat:

De ce tot o freacă unii că România e în Balcani? NU E. Limita nordică a peninsulii Balcanice e la Dunăre şi România(exceptând Dobrogea) E LA NORD DE DUNĂRE. Deci măcar din punct de vedere geografic acea afirmaţie e imbecilă.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sub influenta culturala si nicidecum geografica, e catalogata tara balcanica.

8 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

"Balcanii" reprezinta o notiune relativa. Va sugerez sa cititi cartea Mariei Todorova, "Balcanii si Balcanismul", pentru a vedea cum se modifica geografia simbolica a unui tinut. La inceputul secolului 20, romanii considerau ca balcanici sunt natiunile sudice - Serbia, Bulgaria, Grecia. Perceptia era diferita in Occident, unde Romania era vazuta ca facand parte din zona balcanica. Apartenenta s-a produs nu pe considerente geografice, ci culturale (Balcanii erau zona europeana de granita cu Imperiul Otoman, orientalizata prin contactul cu acesta, necivilizata).

| Floreenofficial a răspuns:

Da, Asa e! Romania e o tara carpato-danubiana-pontica. Avem iesire la partea de nord a Marii Negre iar Dunarea intra in tara noastra prin partea sudica si se varsa tot in mare.

| Minks a răspuns:

laughing E puya dement.

| yellowalien a răspuns:

Pai noi trebuie' sa credem tot ce zice Puya? laughing)

| Derye a răspuns:

Asa e porecla noastra. Balcanii straight face
(vezi melodiile Balkan Girl, Undeva in balcani, etc.

| pitesti a răspuns:

Da' tu de ce o freci ca nu e?!

| Miruuuuuuuuuuuuuuu a răspuns:

Da. adevarul e ca noi nu suntem `balcanici` cum spun unii.

| Stefycs a răspuns:

N-au nicio treaba melodiile alea, oricum NU suntem balcani.