| TheCrab a întrebat:

De ce un membru al guvernului nu poate avea doua slujbe o data? care ar fi consecintele?

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Deoarece vor aparea conflicte de interese.
http://cafeina.ro/2009/05/25/conflict/

Sa facem o analogie: tu esti elev la scoala, iar mama sau tatal tau este profesorul clasei tale, deci si al tau. (cam slaba, dar nu-mi trece altceva prin cap)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cauza existentei unor incompatibilitati intre calitatea de membru al Guvernului si alte slujbe, cu unele exceptii, de exemplu poate fi si parlamentar. Aceste incompatibilitati sunt prevazute in Constitutie si Legea nr.161/2003. Daca ar avea mai multe slujbe ar putea exista conflicte de interese, de exemplu Popescu membru al guvernului ar favoriza pe Popescu(acelasi Popescu) director de firma. Si asa, cu toate prevederile legale existente, mai exista destule acte de coruptie, mai ales ca Popescu a trecut firma pe numele soacrei ori altei persoane. Numai bine!

| BlueFire1 a răspuns:

Amenda si dat afara din parlament parerea mea