| vladuutz a întrebat:

De ce unde sunt paduri de conifere este si o cantitate mare de precipitatii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Pentru că pădurile de conifere eliminăn mediu o mare cantitate de vapori de apă care contribuie la formarea norilor, din care cad ploile.
Dacă vrei o ocupaţie plăcută şi folositoare, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

1 răspuns:
| evostyle7 a răspuns:

Ce a spus iuefo este cat se poate de corect, dar mai putem adauga faptul ca padurile de conifere apar la altitudini mari, in tara noastra, la peste 1200 m altitudine, iar dupa cum stim precipitatiile si nebulozitatea ( norii ) cresc o data cu urcarea in altitudine.