| miha96 a întrebat:

De ce unii oameni nu au prieteni? fundita:X

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Din cauza educatiei, incepand din frageda copilarie si pana in adolescenta. Sunt doua etape in existenta unei prietenii: inceputul, cat de usor legi conexiuni cu oameni cu care ai puncte de interes comune, si mentinerea acelor legaturi - care depinde de caracter si circumstante. Cand exista afinitati, comunicare buna, respect, intelegere si sprijin, oamenii se ataseaza emotional. Odata formate legaturile, ei pot ramane prieteni o viata chiar daca punctele comune initiale nu mai exista - un exemplu simplu: la 5-6 ani te imprietenesti usor avand doar varsta in comun, sa spunem cu un vecin. In adolescenta, trecuti impreuna prin copilarie, sunteti ca niste frati. Mai tarziu, va intalniti la o bere si apoi mergeti impreuna in concediu. Iesiti la pensie mergeti la un sah in parc. Va leaga multe, desi nu mai sunteti vecini de 50 de ani si ati avut in mare parte activitati diferite (asta fiind motivul initial).
Prietenii ti-i poti face la orice varsta. Si tot asa ii poti pierde, atunci cand conflictul (de situatie) este mai puternic decat legatura.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru că nu se înțeleg pe ei, dar pe cei din jurul lor sau pur și simplu nu preferă gălăgia.
Pa, pa.

| Addel a răspuns:

Nu toti oamenii sunt sociabilisadE foarte rau sa nu fi sociabil.Asa ca ar trebui sa "bagam in sema" aceii oameni care stau singuri in banca,la masa sau afara. Daca ei asa sunt educati acasa,sau chiar asa vor ei cateodata trebuie sa le aratam ca ne pasa, ca suntem acolo pentru ei si ca daca vorbesti cu cineva, acela nu te "mananca"!
Dar acum depinde la ce oameni te referi: copii/adulti
Eu ti-am zis despre copil si putin despre adulti dar nu sunt inca in mintea unui adult c-a sa-ti raspund la astahappy
Dai funda?batting eyelasheste rog

| NuDauFunda a răspuns (pentru Addel):

That's the spirit! Asa ar trebui sa gandim cu totii. Dar copiii se folosesc de cei timizi pentru a-si crea ei o reputatie si a fi vazut bine de ceilalti...iar ceilalti ii apreciaza pentru asta. In ce lume traim...
Pentru ceilalti: cred ca e vorba despre cei foarte timizi, care stau mai mereu singuri, si nu de cei cu prieteni putini si buni

| Addel a răspuns (pentru NuDauFunda):

Ai dreptate!

| Michelleexds a răspuns:

Poate ca nu prefera prezenta persoanelor false. Decat multi si falsi mai bine putini dar pe care te poti baza. Sau poate sunt inchisi in ei si le este foarte greu sa aiba incredere sau sa se integreze.:*

| 220V a răspuns (pentru Michelleexds):

Eu sunt de parere ca mai bine putini pe care te poti baza, decat multi si falsi, asa sunt si eu si asa sunt si majoritatea, cred

| Michelleexds a răspuns (pentru 220V):

Exact. Niciodata nu cunosti prea bine o persoana. Cel mai bine e sa stii in cine sa ai incredere pentru a nu te trezi ca ce i-ai povestit persoanei aleia si nu voiai sa se afle acum stie tot orasul sau etc.

| 220V a răspuns (pentru Michelleexds):

Da, pacat ca sunt prea putine persoane in care sa ai incredere

| 220V a răspuns:

Nici eu n-am prieteni, dar prietenii adevarati sunt foarte putini

| MerishorLoveGirl a răspuns:

Poate pentru ca nu se intregreaza sau cred ca au prieteni iar la greu aceia ii lasa ...sunt multe motive