| anonim_4396 a întrebat:

De ce vorbitul la plural se considera politicos? (Doriti? Vreti? Aveti nevoie? etc)

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pentru ca așa s-a stabilit in limba romana. In limba engleza nu exista așa ceva.

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca asa a fost sa fie.

| siriusblack98 a răspuns:

In opinia mea acel plural reprezinta faptul ca interlocutorul caruia i te adresezi este ''mai mult'' decat tine sau decat o alta persoana.Prin aceast plural (dumneavoastra/doriti/vreti) reies ca este ceva ''mai mult'' decat un ipochimen sa-i zicem ''common''.Si asa adresarea folosind forma de plural a devenit sinonim cu respect si buna-crestere.

| PumpkinDoll a răspuns:

In caz ca persoana sufera de personalitate multipla.

| CdeMetal a răspuns:

Pur si simplu, cum si japonezii adauga -sama -kun -san la sfarsitul numelui.