| oMycutzzaVrajitoare a întrebat:

De cine e scris Imnul "Desteapta-te Romane"?
Fundyssa:-d

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

De Andrei Muresanu.Cand a fost publicata aceasta poezie avea titlul „Un Rasunet" mai tarziu fiind schimbat in „Desteapta-te Romane!". Poezia „Desteapta-te Romane!" scrisa de Andrei Mureseanu a fost pusa de Anton Pann si a fost adoptat ca imn al revolutionarilor romani de la 1848, iar dupa revolutia din Decembrie 1989, a devenit imn al Romaniei.

8 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

De Andrei Muresanu, desi poezia a fost publicata sub titlul "Un Rasunet".

| Amaya a răspuns:

Versuri: Andrei Muresanu
Muzica: Anton Pann

| Maya_3468 a răspuns:

Andrei Mureseanu!

| spank17 a răspuns:

Andrei Mureşanu. Greu era sa scrii pe google...

| greeneyesforever25 a răspuns:

Andrei Muresanu, trebuia sa stii asta.

| ProfulDeLaMate a răspuns:

De Andrei Muresanu

| oMycutzzaVrajitoare explică:

Stiam dar nu aveam ce face:-))

| feNNLike1 a răspuns:

De Andrei Muresanu...