| anonim_4396 a întrebat:

De curand voi prezenta un proiect la franceza despre complementul indirect, am cautat pe internet si nu gasesc nimic. Imi poate spune cineva detaliat, un site, exercitii, teste.
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| happy31animation a răspuns:

Complementul este partea secundara de propozitie care determina un verb, un adjectiv, un adverb sau o interjectie. Complementele se clasifica in : complemente necircumstantiale directe si indirecte si complemente circumstantiale de loc, de timp, de mod, de scop, de cauza, consecutiv, conditional, instrumental.

I) Complementul direct - arata obiectul asupra caruia se exercita direct actiunea

exprimata de verb. 29715kby91fen4y

Intrebari : pe cine?, ce?, ultima dintre ele intalnindu-se si in cazul subiectului. Diferenta se face astfel: daca propozitia are un subiect exprimat sau neexprimat, atunci partea de vorbire care raspunde la intrebarea "ce?" este complement direct.

Complementul direct se exprima prin:

substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ precedate sau nu de prepozitia pe.

CD CD be715k9291feen

ex.: Am vazut-o pe eleva mea in parc.

vb. pr. prep.+subst.Ac

CD CD pe cine?

Pe cei doi ii cunosc bine.

prep. nr.card. pr. vb.

b) verb la modurile infinitiv, supin sau gerunziu.

PV ce? CD

ex.: Aud cantand.

vb. vb. gerunziu

Obs.: daca un verb accepta CD atunci el este un verb tranzitiv.

II) Complementul indirect - arata obiectul asupra caruia se rasfrange indirect actiunea exprimata de verb. 29715kby91fen4y Se clasifica in :

complement indirect in dativ;

complement indirect cu prepozitie.

Complementul indirect in dativ (cui?) se exprima prin substantive, pronume sau numerale in cazul dativ.

ex. : Dau copiilor cate o bomboana.

vb. subst.

CI

Acestuia i s-a facut foame.

pr. dem.D vb.

Complementul indirect cu prepozitie (pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?) se exprima prin :

substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ cu prepozitie;

ex. : Vorbeste despre tine frumos.

vb. prep.+pr.pers.Ac.

verb la un mod nepersonal;

ex. : S-a plictisit de asteptat.

vb. vb.la supin

adjectiv precedat de prepozitie;

ex. : Din gri s-a facut alb.

adj.Ac.

Exista un tip special de complement indirect in genitiv exprimat prin substantive, pronume sau numerale precedate de prepozitii.

ex.: Au complotat contra acestuia.

vb. pron. dem.G.

III) Complementele circumstantiale – arata o circumstanta (imprejurare) in care se petrece actiunea. Pot fi:

a). complement circumstantial de loc; intrebari: unde?, de unde?, pana unde? Se exprima prin:

substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ precedate de prepozitie; ex.: Mergem la scoala. prep.+subst.Ac CCL

substantive, pronume sau numerale in cazul genitiv precedate de prepozitiile: deasupra, de-a lungul, dedesubtul, de jur imprejurul, in stanga; CCL

ex.: Deasupra acestuia locuiesc eu.

prep.+pr.dem.G.

substantive in cazul dativ (D locativ);

CCL

ex.: Stai locului!

pronume personal sau reflexiv in cazul dativ (posesiv);

CCL

ex.: Inaitea-mi se intindea o padure.

prep.+pr.D. posesiv

adverbe si locutiuni adverbiale de loc;

CCL

ex.: Aici nu mai avem ce face.

adv.de loc

b). complement circumstantial de timp; intrebari : cand?, de cand?, pana cand?, de cat timp? Se exprima prin :

substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ cu sau fara prepozitie;

CCT

ex.: Doua zile a lipsit.

subst.Ac.

CCT

Dupa el a venit si mama.

prep.+pron.Ac.

substantive, pronume sau numerale in cazul genitiv precedate de prepozitie; CCT

ex.: Nu mai bea apa inaintea mesei.

prep.+subst.G.

adjective cu prepozitie;

CCT

ex.: De mic era neastamparat.

adj.Ac.

adverbe si locutiuni adverbiale de timp;

CCT

ex.: Ieri a inceput sa ploua.

adv.de timp

verbe la un mod nepersonal;

CCT

ex.: Inainte de a scrie invata!

prep.+vb.la infinitiv

c). complement circumstantial de mod; intrebari: cum?, in ce mod? Se exprima prin :

substantive pronume sau numerale in cazul acuzativ precedate de prepozitie; CCM

ex.: Lucreaza cu grija.

prep.+subst.Ac.

substantive pronume sau numerale in cazul dativ precedate de prepozitie; CCM

ex.: Se poarta asemenea celor doi.

prep.+nr.D.

adverbe si locutiuni adverbiale de mod;

CCM

ex.: A invatat bine astazi.

adv.de mod

interjectie;

CCM

ex.: Merge lipa-lipa.

interj.

verb la un mod nepersonal;

CCM

ex.: Vine alergand.

vb.G.

d). complement circumstantial de cauza; intrebari:din ce cauza?, din ce pricina?

Se exprima prin:

1) substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ precedate de pre-

pozitie CCC

ex.: A luat-o la goana de frica.

prep.+subst.Ac.

substantive, pronume sau numeral in cazul genitiv precedate de locu-

tiunile prepozitionale "din cauza" sau "din pricina".

ccc

ex.: Din cauza alor sai a intarziat la scoala.

loc.prep.+pron.pos. G

adjectiv in cazul acuzativ

CCC

ex.: De lenesa ce este nici nu-si spala vasele.

adj. Ac.

verb la un mod nepersonal

CCC

ex.: Alergand dupa tramvai a cazut.

vb. ger.

locutiunile adverbiale de cauza: "pentru aceasta", "de aceea", "de-aia".

CCC

ex.: De aceea a lipsit de la scoala pentru ca este bolnav.

loc. adv.

e). complement circumstantial de scop; intrebari:cu ce scop? Se exprima prin:

substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ precedate de

prepozitie. CCS

ex.: A cules flori toata ziua pentru cei doi.

prep.+nr.Ac

substantive, pronume sau numerale in cazul genitiv precedate de locu-

tiunile prepozitionale "cu scopul", "in scopul".

CCS

ex.: In scopul obtinerii unor rezultate foarte bune munceste din greu.

loc.prep.+subst.G

verb la un mod nepersonal.

CCS

ex.: A plecat la piata pentru a-si cumpara fructe.

vb.inf.

locutiunile adverbale de scop:"de aceea", "pentru aceea", "de-asta",