| LisaJulie a întrebat:

De fapt Evul Mediu a fost o perioada întunecată sau nu fost chiar asa cum se spune? Dacă ar fi fost chiar asa de rau cum ar fi reușit sa se construiască atâtea castele, orașe medievale frumoase și catedrale și atâtea povesti din folclor iconice care sunt cunoscute și astăzi?

7 răspunsuri:
| IonelFlorianUrzica a răspuns:

A fost o perioada plina de fundamentaliști religioși radicali și obsedați ca acum

| Furnicuta000 a răspuns:

Pt ca nu aveau altceva de facut si altceva in care sa-si bage banii si resursele

| MistarGoGu a răspuns:

Dacă traiai în perioada aia limita de viata era de 45 -50 de ani la barbati- femei datorita condițiilor de IGIENA din orașe! Ciuma cauzata de mortaciuni și gunoaie cam făcea ravagii!
Cei bogați construiau castele și catedrale cu o mana restrânsă de oameni *( Masoni = clanu zidurilor- constructorilor)!
Nu uita de Inchizitie *( politia religioasa a catolicilor ) care prin procese 90 % aranjate condamnau dușmanii politici ai nobililor la moarte prin ardere pe rug pentru vrăjitorie sau sodomie!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Lipsea Tiktok și OnlyFans... grea viata!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Curtezanele de la palatele nobililor sau curțile regale mai destindeau atmosfera!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Lipseau si vizita la Lidl si vacantele la all inclusive dar sunt prea multe exemple

| MistarGoGu a răspuns (pentru MistarGoGu):

Clanul zidarilor. scuze adică Francmasonii de azi! S-au saturat de hamalit pe șantier și s-au apucat de alte " combinatii "! Politica, cămătărie. pe blazonul lor ce simboluri vezi? Compasul & echerul. sculele unui meșter constructor! Asa de direct la vedere! Zidarii cu ziditul... meșterii cu măsuratul