| 211wasgnij a întrebat:

De la ce vine termenul O. K?

Răspuns Câştigător
| Chris a răspuns:

Exista mai multe teorii:
-una din cele mai populare ar fi aceea ca, in razboiul civil din US la sfarsitul fiecarei zilei se facea un raport, iar cand o unitate nu avea nici un mort se comunica OK, adica "0 (Zero) Kills".
-alta varianta ar fi cea conform careia OK este acronimul de la "oll korrect" ("all correct" ortografiat gresit)
-OK sunt initialele unui nume, Oliver K. Acest Oliver ar fi avut o firma de incaltaminte si daca acestea erau bune se scriau pe cutie initialele OK. Daca nu erau bune, se aruncau.
sursa: http://murgeanu.blogspot.com/2010/01/de-unde-vine-expresia-ok.html

7 răspunsuri:
| Lava a răspuns:

0 killed din razboi

| Pisique a răspuns:

O.K.
*0 kills
*Oliver K.[cea mai stupidă]. Oliver lucra la pantofi și se semna cu inițialele O.K.
*Oll korrect (ortografia greșită, normal ar fi „all correct")

| wintage a răspuns:

Fratilor. 0 Killed nu 0 kills!
E o diferenta! Una e sa nu moara nimeni din echipa ta si alta e sa nu omori pe nimeni.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Citește aici cele 18 ipoteze :
http://www.phrases.org.uk/bulletin_board/22/messages/907.html.
Baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| anutza a răspuns:

Vine de la Okay