| Astaeparereamea a întrebat:

De obicei, un drum fara obstacole nu duce nicaieri, cine este acel cugetator care a zis aceste vorbe si ce inseamna acest sfat?

Răspuns Câştigător
| anna01 a răspuns:

Este o varianta parafrazata dupa maxima latina:"Per caspera, ad astram". Iti dai seama ca orice om apeleza la dictoane si orice varianta are in esenta acelasi continut. Oricum, nu le iau ca pe niste creatii originale, asa ca dupa mine, nu conteza cine le-a zis-personalitate politica etc ci sursa.

3 răspunsuri:
| Astaeparereamea explică:

Gresit Gabriela!

daniela
| daniela a răspuns:

Nimic nu e usor in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Murphy. Acest dicton se incadreaza in legile lui murphy