| JIJ a întrebat:

"Deasemenea" contra "de asemenea" cum e corect? argumentati (gramatical vorbind).

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In loc de cprect este corect.E bine?

| Pricked a răspuns:

De asemenea - corect

| deeadeea111 a răspuns:

De asemenea, conform doom

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deși se rostește mai rapid și împreuna, corect e de-asemenea sau de asemenea. Cum e de-aia sau de aia.

| Forev3rAlone a răspuns:

De asemenea este varianta corecta.winking

| Lariii99 a răspuns:

Heii.
De asemenea este corect despartit..Si nu fiindca o zic eu, ci DOOM-ul.
Stiu ca au zis-o si alti inaintea mea, insa sper ca si raspunsul meu te-a ajutat.
Bye happy

| αηdrei a răspuns:

DOOM2 susţine ca variantă corectă forma "de asemenea", cu menţiunea schimbare de normă faţă de DOOM1. Există şi varianta "de-asemenea" pentru un tempo rapid, dar "de asemenea" nu este corect.

Deci corect este