| 1onur a întrebat:

Dece o femeie o fată stă/suportă/acceptă/ într-o relație să fie controlată, abuzată, agresată, să aibă parte de violență "din iubire" "gelozie"...

Considerați? cum consider și eu 100%la100% cu Adevărat ce cred eu.

Au avut probleme legate de copilărie din partea părinților, nu au simți iubirea părintească, protecția părinților, nu am avut parte o familie cu o educație normală un mediu sănătos,care să știe ce este de fapt cu Adevărat iubira iar fiindcă au văzut atâtea certuri, atâtea scandale, atâtea abuzuri, agresivitate, violențe, toxicității, în familie au preluat și perceput iubirea ca pe o supunere, umilință, autodegradare în fața partenerului (atenție) din frica da nu-l pierde pe el, sau "deai răni orgoliul bărbătesc" pe el ca nu cumva, ia să se simtă "neloială" față de el, de aceea și femeia acceptă orice din partea, lui fiindcă așa a perceput ia "iubirea" ca pe o supusă, fără niciun drept la viața ei.

Acceptând, preferințele lui, ordinele lui, Cum să se îmbrace, cum să se comporte, ce are în telefonul ei, cu cine vorbești la telefon, pe unde umblă, ce fel de prietenie are, cu ce fel de bărbați vorbește acea femei să ajungă fără nicio identitatea, și un obiecti în care el sa facă ce vrea din ea și ia să nu aibă niciun drept să-și justifice, trăiască viața, Acceptând, crezând ca " ăsta ar fi "normalul" și "iubirea Adevărat" față de el să facă precum își dorește el și vrea el din viața ei.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Tu vorbești despre rana de abandon si faptul ca o persoană,fata de obicei cade in capcana programului implantat de mica,precum ca nu are nici o valoare,decat cea pe care nu i-o da nimeni si ca normalul este lipsa de identitate. Da,ele confunda grija pe care ar trebui sa o ofere un barbat unei femei cu abuzul, psihic,fizic, de orice fel. Se agata de un personaj abuzator pentru ca nu cunostinta de altfel de comportament, nu raspund ele la altfel de comportament. Daca esti om de treaba ca baiat nici nu stau de vorba,vorbesti o limba straina.
Acuma, na, daca a fost crescuta in padure a devenit maimuța.
Ca o astfel de fata sa isi gaseasca identitatea este nevoie de psihiatru si psiholog si inca unii buni, cu experiență de viata,, nu care au citit cazuistica din carti cu studiu de caz „Cenusareasa ".
Cred insa ca doar un procent de 1 la mie poate fi caz reusit si acela pentru ca fata a avut abilitati sa invete o limba straina si sa isi dea seama ca ea este in viata ei si este propriul stapan pe sufletul ei, pe tot ce inseamna ea ca existenta. Ca ea este o fiinta importanta si valoroasa doar pentru ca este. Ca fiecare viata are rostul si importanta ei.
Insa, din pacate, astfel de persoane sunt aproape imposibil de recuperat si vor merge pe acelasi tipar de abandon si suferința pana la final.
SI vor sfarsi fara macar sa stie ca au avut o viata a lor personala.
Din pacate, au avut ghinionul sa fie anulate ca persoane inca de cand s-au nascut, de alte persoane care la randul lor au suferit o trauma si tot asa.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Exactă ca de altfel Doamnă ioana. Nar sta acel om lângă un așa specimen eșuat sa fie controlată, supusă, abuzată, agresată. Crescând în acel mediu acea fată a perceput iubirea cu abuzul, agresivitate, umilința, ca ar trebuie să sufere din "iubire" că asta ar fi "normalul" fiindcă a trăit în acel mediu toxic. Din păcate mulți Adolescenții, minori sănt "educați" altfel și ajung să naibe identitatea lor și să fie percepuți greșiți ei ne având puterea de a se justifica, sa fie înțeleși, fiindcă au crescut fără să-le fie dat dreptul la o viață normală. Altlfe ei nu vor putea niciodată sa fie adaptați nici în societate nici într-un loc de muncă vor întimpinat multe probleme personale fiindcă au fost afectați de mediul în care au crescut.

Mulți dintre Adolescenții, minori ajunși adulți nu-și pot, înțelegere sentimentel, emoțile, au dificultăți în a-și percepe identitata lor, viața lor, preferințele lor ce le place si ce nu le place, sănt ușor de influențați, de către cei din jurul lor care au obiceiuri, intenție acțiune, ne sănătose,...

Educați părinților consider și cred cu Adevărat 100%la100% ca este rădăcina Adolescenții, copilor, ce vor deveni într-o bună zi adulți. Iar ce vad într-o familie ce prece ei într-o familie ce consideră ei ca este bine și rău asta și vor aplica ei o data ajunși la o vârstă în care vor depinde numai de ei în viață să se descurce de uni singuri.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Cine sa stea sa sufere, doar un om chinuit si crescut fara limbajul iubirii.
Astfel de cazuri sunt la orice nivel Nu doar in saracie se intampla abuzuri,ba chiar si in familii cu bani unde copiii, fie sunt lasati de izbeliște cu bonele si soferii,fie ultramanipulati si abuzati psihic si fizic,ca sa nu faca familia de ras.
Si ai sa vezi fete /femei cu studii, care accepta niste chestii de ramai masca, tot asa de impresia lumii. Adica orice se intampla in viata lor, conteaza impresia din exterior, mai ales de unde au interes. Nu ai cum sa reglezi astfel de om aproape niciodată.Va spune,da,da si va trece la următoarea relatie, mai abuziva. De aceea sunt oameni care schimba partenerii si tot in mizeria initiala ajung. Se indragostesc doar de abuzatori pentru ca desconsidera din start un om civilizat si care ofera respect. Si apoi plang ca sufera dar nici nu vor sa iasa din canal. Majoritatea isi merita soarta. Pentru ca ok, ai fost un suflet chinuit,abuzat in copilarie, abandonat,nevalorificat,umilit, insa copilaria s-a dus, ajungi la o anumita varsta cand totusi poti sa ai discernământ si sa faci diferența. Mai vezi si tu una, alta. Ca doar nu sunt toti oamenii terminati. Incepi sa faci o imagine a vietii, sa cunosti ca se poate si altfel.
Dar posibil este mai confortabil sa stai in suferința si sa te plangi ca nu ai avut noroc, sa o iei pe droguri, alcool, din ce in ce mai rau decat sa iesi din groapa aia nenorocita.
Adica, mai ne educam si singuri. Dar trebuie curaj sa iti accepti problemele in primul rand si mai mare curaj sa lupti cu propriul sine, este cea mai grea lupta. Insa persoanele care au reusit sa iasa din mocirla si sa respire aer curat, vor spune ca este al naibii de greu, ca groapa este adanca si abrupta, dar merita, pentru ca in final sa ajungi la Libertate.

Multumesc pentru funda.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Sunteți măritată Doamnă ioana?

| 1onur explică (pentru ioana748):

Aveți un nivel de educație și inteligență care sincer sa fiu sunt impresionat.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Multumesc pentru apreciere, da sunt maritata.happy

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

Si tu esti o persoană cu nivel educational ridicat.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Cu siguranță, sunteți o mamă o soție pe care familia Dumneavoastră are parte de la Dumneavoastră Doamnă ioana cea mai bună, educație, iubirei părintească, Dumnezeul să vă binecuvânteze familia și sa fiți fericiți cu Adevărat. Sunteți un om minunată.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Ai mei nu se plang, ce sa zichappy
Fiu-miu spune ca se simte fericit si iubit si imi multumeste pentru ca sunt mama lui.
De fapt eu ii spun ca el a venit la mine, el m-a ales.
Si mi-a spus ca sunt icoana lui.
La noi ei ubire, respect, libertate.
Si nu in ultimul rand, Dumnezeu.
Si tu esti un om minunat.

| 1onur explică (pentru ioana748):

O mamă este o iconă într-o familie, pentru copii ei și soțul ei.

Va rog frumos sa ma iertați dacă am trecut o limită ce nu mai fost permisă, și am exagerat în felul meu de a fi a mă adresa la Persoana Dumneavoastră Doamnă ioana. Nam vrut sa fiu nesimțit. Am rămas uimit și impresionat de nivelul de educație pe care îl aveți.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Dar, nu ai intrecut nici o limita. Nu ai fost nesimtit cu nimic.
Multumesc pentru apreciere si tu esti un om deosebit care se exprima minunat si mi place felul tau in care pui cuvintele in text scris.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Adevărat Doamnă ioana. happy

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Adevarathappy