| 1onur a întrebat:

Dece oamenii care pleaca din țară, apoi se reîntorc în România, încep să-și critice propriul popor, oamenii, să-i judece, denigreze, jignească și să aibă figuri de "oameni realizați" pe ajutoarele sociale, bani de alocație câteva sute de euro nemunciți, luați de-a gata? Ei au impresia că nu știm? Cum se fac banii în afară? De ce atâtea ură, dușmănie, prostie?

Nu toți oamenii au parte de ajutoarele sociale de prin afară, nu vă mai rupeți tricoul de voi în figuri " sunteți realizați" dacă n-ar fi nici alocația aia și ajutoarele alea erați la rând cu Afganistani la graniță cu Sicilia...

Dacă nu-ți convine România, de ce te mai întorci în țară, sa râzi de oameni? Ce bine o duci pe alocația de copii și ajutoarele sociale? De ce nu rămâi acolo dacă România nu este la nivelul așteptărilor tale?

Nicio țară nu este perfectă, orice țară are defectele ei, orice țară are în societate sa, criminali, proxeneți, violatori, corupți, hoți cu evaziunea fiscală și alți dezumanizați, plini de figuri și arfe ei " mari oamenii" "realizați" "în viață" "sunteți" mă, mari "oameni ați ajuns...

Acum vedeți de ce nu suntem un popor unit? Acum vedeți de ce nu suntem uniți ca oamenii? Care pleacă uită de unde pleacă își uită și identitate ca om cine a fost și de unde a plecat. Tot de la masa aia v-ați sculat cu toții.

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Sa stea acolo atunci sa nu mai vina înapoi daca nu le mai convine nimic. Trebuie sa învățăm să fim cu toți oameni să ne acceptam între noi sa fim uniti, cu bune și cu rele dar nu ai sa vezi așa ceva! Avem o tara frumoasa dar la noi nu țară e problema ci răutatea din noi.

7 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Unii se dau și nebuni sa li se facă pensie și sunt sănătoși tun!
Unii se dau că nu mai știu să vorbească în lb.romana,se cred englezi,italieni,americani,numai ifose de Occident! Așa suntem noi ca popor,dăm de cașcaval și o uităm și pe mama și pe tata,uitam de unde am plecat nu mai ne dăm nici salut pe strada! Unii fac prostii mult mai mari decât socialul ăla,nu mai zic ce,și când vin la noi se dau oameni sfinți și educați,civilizați,mari domni și mari doamne.
Nu suntem uniți că fiecare se cred buricul pământului, atotștiutori,omniscienți,fără defecte,perfecți,și sfinți! Nu ai sa vezi multi oameni să admită că au și defecte,că au și minusuri,toți se cred psihologi,filosofi oameni de știință,nu mai vezi nici un om simplu. Așa e când romanul da de bani uita de unde a plecat! Nu sunt toți așa dar am văzut cum sta treabă pe dincolo. Sunt multe chestii care ne fac să nu mai fim umani,râdem de oameni bolnavi,de oameni necăjiți,suntem rasiști,eu zic că suntem o cauza pierdută,noi nu ne mai facem bine!
Eu deja sunt scârbit de societatea românească și de mentalitatea romanului,ii respect doar pe cei care sunt diferiți că mai sunt și oameni de doamne ajuta.
De aia nu ne mai suporta nimeni și ne face pe toți în toate felurile, noi între noi ne săpăm, ne distrugem și pe dincolo noi ne facem cel mai mult rău ca sa picam bine in fata șefului, a colegiilor, a societății.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Eu mi-am spus oful olăra, care n-au loc de oamenii din România, de parcă ei își doresc viața aia, și condițiile care sănt obligați oamenii săle suporte, mai vin și ei și începe să dea cu prostia...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Adevărat frate. Bravo tot respectul.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Mersi pentru apreciere. big grin

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Sa stea acolo atunci sa nu mai vina înapoi daca nu le mai convine nimic. Trebuie sa învățăm să fim cu toți oameni să ne acceptam între noi sa fim uniti, cu bune și cu rele dar nu ai sa vezi așa ceva! Avem o tara frumoasa dar la noi nu țară e problema ci răutatea din noi.

| AndreiBistriteanuI a răspuns:

Mai grav este ca din cauza la astia plecati cu sorcova prin alte tari avem acum o reputatie nu tocmai buna.

| 1onur explică (pentru AndreiBistriteanuI):

Problema nu este cine plecă, Problema este ca nu se întorc ca oamenii și toți se întorc cu figuri de Ursula von der Leyen. Sau Germanizat cu toți Europensați...

| SonmezRodica a răspuns:

Buna!
ma simt in masura sa iti raspund la aceasta postare. de ce? pentru ca dupa 10 ani de afara am luat decizia de a ma intoarce in Romania, si ce crezi?! nu am stat nici pe alocatia copilului nici pe ajutoare sociale. am muncit, mult chiar foarte mult
am zis sa investim banii tot in Romania, tara mea, dar ce crezi? pentru a n oara Romania isi bate joc de poporul ei. bine, conducerea...
legi facute tot spre binele lor
coruptie la cea mai inalta scara

am ajuns la concluzia ca mai putin doare cand un strain isi bate joc de mine la el in tara decat unul de al meu in propria mea tara

deci, Romania nu isi apreciaza poporul!