| andreiadrian08 a întrebat:

Demonstratia stiintifica conform careia descindem din primate nu desfiinteza oare religiile, n religii haotice contradictorii ambigue?

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici teoria evolutiei, nici creationismul nu au probe asupra originile vietii si al evolutiei.
Fiecare cu teoriile proprii, transmise din generatii in generatii, printre oameni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns:

Nu neapărat. Biserica Catolică este fruntașă la predat teoria evoluției în școlile și universitățile catolice.

Ba chiar s-au șucărit preoții catolici și pastorii protestanți mainline din SUA, au zis că dacă se va preda creaționismul în școlile publice, ei vor preda teoria evoluției la biserică (la școala de duminică).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De asemenea, în Republica Islamică Iran se predă teoria evoluției.

| lpavel a răspuns:

Nu toate teoriile stiintifice sunt de acord ca ne-am trage din maimute! Unii spun ca ne-au creat extraterestrii apoi ne-au pus aici pe pamant si ne vegheaza... dar eu spun ca acei extraterestrii este de fapt Dumnezeu!
Acum fiecare e liber sa creada ce vrea, dar un lucru e sigur: este mai bine sa crezi ca nu ai nimic de pierdut, dar daca nu crezi, ai pierdut totul! Ba chiar era mai bine daca nici nu te nasteai...

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru lpavel):

"Unii spun ca ne-au creat extraterestrii apoi ne-au pus aici pe pamant si ne vegheaza"
Cât de tâmpit trebuie să fii să crezi asta?
Și ce anume e "științific" în bazaconiile debitate de un guru pe psihedelice?
"dar eu spun ca acei extraterestrii este de fapt Dumnezeu!"
Extratereștrele e Dumnezeu, într-adevăr, domnu.
"Ba chiar era mai bine daca nici nu te nasteai..."
Explică.

| mODIN a răspuns:

Absolut deloc. Religia si stiinta reprezinta moduri diferite de cunoastere.

| LisaJulie a răspuns:

Nu vom știi poate niciodată care este originea adevărată a vieții! Pana nu se demonstrează cu totul

| 1onur a răspuns:

Iartăne Doamne Dumnezeule "nu știm ce facem" și iar îți demonstrăm câtă prostie zace în noi.

| adryang78 a răspuns:

Nu le desființează, ba chiar pe alocuri au puncte comune. Uneori religia și știința se împletesc. Totul se reduce la ce alege să creadă fiecare și dacă respinge aprioric celelalte puncte de vedere sau credințe. Nici teoria evoluționistă nu este unanim acceptată, deși pare cea mai verosimilă.

| KovacsB a răspuns:

Tu cu siguranta ai avut stramosi recenti primate.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

O afirmație despre lumea naturală nu poate contrazice una despre lumea metafizică.

| simplaexsistenta a răspuns:

Daca primatele au evoluat in oameni, noi de ce nu evoluăm in altceva?

| Ryumex a răspuns:

E un subiect vechi asta... si nu nici una nu demonstreaza cu proble clare din pacate.

| Rutmegami3 a răspuns:

Desființează dar aceasta evoluție din primate este pusă sub semnul întrebării deoarece, dacă era valabilă în acești 2000 de ani de la Hristos ar fi trebuit să existe cel puțin încă o evoluție din primată in om. Se pune sub semnul întrebării de ce, dacă a fost o evoluție, nu au evoluat toate și nici nu s-au mai întâmplat de atunci.

| lpavel a răspuns (pentru Rutmegami3):

Ai dreptate! Bine punctat, foarte inteligent!

| Rutmegami3 a răspuns (pentru lpavel):

Mulțumesc frumos ????

| lpavel a răspuns (pentru Rutmegami3):

N-ai pentru ce, mare adevar ai vorbit! La acest punct de vedere nu ma gandisem niciodata,

| suntserios a răspuns (pentru Rutmegami3):

Deci evolutia a durat zeci de mii de ani si tu vroiai sa se mai intample una in 2000 ani doar?

Plus tie ti se pare ca oamenii nu au evoluat in 2000 ani?

| Rutmegami3 a răspuns (pentru suntserios):

Nu oameni, o alta primată. Ce a dus la evoluția unora și stacnarea altora? Nu s-a mai văzut o evoluție cat de mica.

| Rutmegami3 a răspuns (pentru suntserios):

Și da, poate pe cale tehnologică și medicala am avansat considerabil dar sunt foarte multe construcții și invenții înainte de 2000 de ani care acum par imposibile de realizat.

| suntserios a răspuns (pentru Rutmegami3):

Repet.
primele eovlutii au durat zeci de mii de ani, la ce te astepti in 2000 ani doar?
Si esti 100% sigur ca nu exista nicio evolutie la nicio specie de animal?

Eu nu ma refer la evolutie tehnologica si medicala.

Ma refer efectiv la cum omul s-a adaptat in ultimele sute de ani. La boli, la efort, la clima etc etc etc Nu e si asta o evolutie? Eu zic ca e.

| Rutmegami3 a răspuns (pentru suntserios):

După părerea mea este o involuție: aproape 30% nu mai pot face copii fără intervenția medicamentelor, rezistenta la frig a scăzut considerabil și pentru toate bolile te vaccinezi.

| suntserios a răspuns (pentru Rutmegami3):

Da, te vaccinezi pentru boli din care mureai la 10 ani acu 1000 ani.

da, 30% nu mai pot face copii pentru ca se apuca la 30+

| Rutmegami3 a răspuns (pentru suntserios):

Eu m-am apucat la 20 de ani și abia acum la 28 am reușit să am copil. Și nici nu beau, nu fumez și nu trăiesc în mediu toxic. Cei ce nu trec prin această durere cred că oamenii nu vor și sunt vinovați dar este o durere și un chin enorm.