| anabellafeonix a întrebat:

Despre ce este vorba in cartea "soimul maltez" de dashiell hammett?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Personajul principal, Sam Spade, deși apare doar în trei povestiri mai puțin cunoscute ale lui Hammett, respectiv în "Șoimul maltez", a fost adeseori citat ca o figură care a exercitat o influență majoră în cristalizarea "portretului robot" a detectivului privat dur, așa-numitul hard-boiled detectiv, care a și dat numele genului de roman polițist.

Sam Spade era rezultatul unei distanțări a lui Hammett însuși de veșnicul și cenușiul său detectiv-fără-nume, The Continental Op. În conturarea acestui puternic Sam Spade, Dashiell Hammett a combinat mai multe elemente prezente în detectivii săi anteriori așa cum ar fi, detașarea controlată și rece, calitatea de a descoperii detalii dintre cele mai ascunse, puterea de înțege situațiile cele mai complexe, atât analitic cât și sintetic, precum și încrederea de nezdruncinat în puterile sale de a obține dreptatea care se cuvenea. Sam Spade, în ciuda faptului că vedea zilnic partea cea mai murdară, ascunsă și rea a societății, rămâne în esența sa un idelist plin de compasiune și candoare.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98oimul_maltez_%28roman%29

Vezi si: http://www.supercarti.ro/carte/soimul_maltez.html

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

„Șoimul maltez" este un roman polițist, avîndu-l ca principal erou pe detectivul Sam Spade.