| Elenageo2324 a întrebat:

Despre facultate. Cum este la facultate? De exemplu ce note trebuie sa ai la facultate ca dupa sa iti gasesti un loc de munca? Si ce facultati credeti ca nu au rost, ca sunt degeaba?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum este la facultate : primul an se chiuleste la greu, anul 2 incepi sa realizezi ca nu ai invatat nimic, anul 3(4) incepi sa te rogi la dumnezeu sau satana sa iei licenta laughing
Notele trebuie sa fie minim 5, dar media adunata sa fie peste 6 pentru a trece anul.
Iar dupa facultate practic chiar nu conteaza ce medii ai avut, ci ce stii sa faci(poate nici asta) Ci mai degraba conteaza daca ai relatii/rude in domeniu sa iti gaseseasca un job.
Cunosc foarte multi cu facultate lucra cot la cot cu aia care au 10 clase.
Dar ce intr-adevar este de folos, ii ca iti deschide mintea, iti schimba modul de gandire.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Inutile mi se par stiinte politice si filosofie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii pasa nimănui de notele din facultate și nu au nicio relevanta la găsirea unui loc de munca. Toate facultățile sunt inutile dacă le faci pentru diploma și nu te atrage domeniul.

| sierra1 a răspuns:

In ce clasă eşti şi la ce facultă ai vrea?

| Elenageo2324 explică (pentru sierra1):

Am trecut a 11 a. Si nu m-am gandit inca la ce facultatate vreau sa dau dar ma interesez de pe acum

| FruttiFresh300 a răspuns:

Alimentație și turism
Științe politice
Sociologie
Management și chestii cu business
Sunt mai multe facultăți inutile decât utile în România.

| Simonab4 a răspuns:

Depinde de facultate. Nota de baza la facultate este 5. Aceasta este nota minima. Ca sa iti gasesti un loc de munca, angajatorii nu se vor uita peste notele tale de la facultate. Notele nu reflecta adevarata valoare. Important este sa termini facultatea si sa ai diploma de licenta. Sunt multe facultati ce nu isi au rostul, cum ar fi: cele legate de business(sunt utile doar ca sa ai o diploma si ceva cunostinte de economie), sociologie, alimentatie