| eusunt7 a întrebat:

Din cauza lipsei de timp, ce opere sa invat acum pana in bac la romana, filiera tehnologica!
Cred ca o sa ma axez pe 5 opere

Răspuns Câştigător
| Hannah06 a răspuns:

Poate sa pice orice..citeste macar sa ai idee despre toate. Sa stii cateva idei dupa care sa dezvolti (sa bati campii).Eu ma axasem pe operele epice si mai putin pe lirice si am avut inspiratia sa citesc Eminescu fix in dimineata examenului si ghici ce, aia a picat laughing

2 răspunsuri:
| iamprettybored a răspuns:

O să îți dau 7 fiindcă mai puțin nu pot să reduc lista minimă:
1. Harap-Alb (basmul cult) de Creangă
2. Moara cu noroc (nuvela realistă psihologică) de Slavici
3. Ion (roman realist obiectiv) de Rebreanu
4. Baltagul sau Hanu Ancuței - Fântâna dintre plopi (realism mitic, ori roman ori povestire ca specie, Sadoveanu e autor canonic)
5. Roman modern, subiectiv - Camil Petrescu (autor canonic) - ori Ultima noapte, ori Patul lui Procust (recomand Ultima noapte, e mult mai ușor)
6. Roman realist balzacian - Călinescu - Enigma Otiliei

și o piesă de teatru:
7. Comedia de moravuri - recomand „O scrisoare pierdută"

Sunt toți autori canonici din ăștia 7. Ar mai fi și Lăpușeanul la pașoptism (Negruzzi nu e autor canonic) dar șansele să pice pașoptism sunt destul de mici. Mai bine parcurgi toată materia și ai habar dacă îți pică vreuna decât să înveți 5 foarte bine și să îți pice una pe care n-ai învățat-o deloc!

| eusunt7 explică (pentru iamprettybored):

Mulțumesc pentru raspuns!