| MoMoScumpik a întrebat:

Din ce se da BAC-ul la profilele stiinte sociale si filologie? Dupa parerea voastra, care este cea mai buna varianta : stiinte sociale sau filologie?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale dar si la filologie e misto big grin

| davirob a răspuns:

In primul rand dai la romana, apoi dai la istorie/geografie(la alegere) apoi dai la una dintre urmatoarele materi : Psihologie (faci intra a IXa )Logica(faci in a-X-a) Filozofie(faci intra aXIa) Ecomonie(faci intra aXIIa). La stiinte sociale NU se da bac la Mate, Fizica, Chimie. Dintra aXI a cel putin matematica nu mai faci.Asta e stiinye sociale, ir la filologie Se da teza din romana, latina, prima limba straina, istorie/geografie.

| Adry15252 a răspuns:

Filologie big grin

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Bacalaureatul se dă la Limba Română, Istorie, al treilea obiect fiind la alegere între Geografie, Logică, Psihologie, Sociologie, Economie şi Filosofie.
De asemenea, dai competenţe digitale, probă orală la Limba Română şi probă la o limbă străină pe care o alegi tu şi primeşti un calificativ (A1, A2, B1, B2, C1, C2).
Eu sunt la Filologie Bilingv Engleză şi îmi place foarte, foarte mult însă şi Ştiinţe Sociale este un profil bun.
La ambele profile nu mai faci Fizică, Chimie, Biologie şi Matematică din clasa a-XI-a.
Mult succes!