| anonim_4396 a întrebat:

Din punctul vostru de vedere din ce parte a cerului rasare Soarele? partea stanga, dreapta, sus, jos?
Si de ce impresia generala este ca acesta rasare din partea stanga cand daca e sa-ti schimbi pozitia din care privesti acesta poate rasari din oricare alta directie? thinking

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din mijocul lini drepte de pe cer nu rasare exact in est nu apune exact in vest, in realitate el nu rasare /apune e o iluzie a noastra cauzata de roatatia pamantului in jurul sau vara se inalta mult soarele iarna putin, descarca stelarium sa vezi, ca experiment ea o lanterna pune un glob si inclinal spre lanterna si apoi invers sa vezi diferenta vara/iarna

| Ekcstsy a răspuns:

In primul rand nu se ia ca si pozitie stanga dreapta sus si jos. Tocmai ca sa nu iti schimbi tu pozitia sa te apuci sa te contrazici ca prostu'. E vorba de puncte cardinale : est, vest, nord si sud, acestea fiind tot timpul in acelasi loc oriunde te-ai pozitiona TU. Daca te intorci cu spatele zici ca rasare din spatele tau nu? Apoi te intorci in lateral zici ca din dreapta sau din stanga si tot asa nu? Cand vei ajunge prin clasa a V-a vei invata si din astea. Momentan mentinete pe bastonase si liniute sa le inveti bine. L

| luliluli a răspuns:

Ai fost la orele de geografie?
Sau la orele din scoala primara de Cunostinte despre natura?

| seccxz a răspuns:

Soarele rasare mereu de la Est la Vest, iar planeta noastra efectueaza miscarea de rotatatie de la Vest la Est.
Cauta pe Google/Wikipedia despre miscare de rotatie si puncte cardinale.