| zuzzu a întrebat:

Doresc sa intru la Drept. Ce profil trebuie sa urmez la liceu si cum se face admiterea?
Multumesc.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In liceu poti urma orice profil.Este mai convenabil sa urmezi filologia, fiindca faci latina, sau stiintele sociale.Despre admitere nu se poate vorbi cu multi ani inainte.Metodologiile se schimba de la un an la altul.

| Shery a răspuns:

Eu sunt anul I la drept si pot sa iti spun ca suntem cam de pe la toate profilurile. Matematica ajuta mult la drept, pentru ca sunt anumite procedee care se studiaza folosind inductia, deductia, reducerea la absurd etc.
In acelasi timp, de preferat ar fi un profil uman, la care sa faci latina, economie, sociologie. Cred ca cel mai bun profile este Stiinte Sociale, dar nu e gresit nici daca urmezi un profil real(eu asta am facut).
Admiterea la Bucuresti se da la economie si gramatica.
Succes!