| metalland a întrebat:

Doresc sa invat o limba straina, mai precis suedeza. Imi place mult cultura Suediei, muzica si in acelasi timp si cuvintele acestei limbi. Este greu sa gasesti un prof. sau o persoana care cunoaste limba. Asa ca, as dori sa imi dati si mie niste site-uri de unde pot invata macar propozitiile si cuvintele uzuale, pentru inceput.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey! Si mie imi place mult cultura nordica, mai ales cea a Norvegiei, dar si a Suediei; limbile acestora in acelasi timp. Presupun ca stii ca un suedez se intelege cu un norvegian fara probleme. Eu ti-as recomanda sa descarci Byki express pentru limba suedeza (http://www.byki.com/fls/FLS.html). Eu il am pentru norvegiana. Nu te va invata sa vorbesti fluent, dar vei stii chestiile elementare ale limbii. PS: softul este in engleza. PPS: sa imi spui daca softul te ajuta si este ceea ce iti doreai. Bafta la invatat, o sa ma apuc si eu din nou!

| metalland explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Daca doresti sa tinem legatura, iti pot da id-ul meu intr-un mesaj happy. Poate mai vorbim despre site ori chestii de genul. 8D

7 răspunsuri:
| wforweirdo a răspuns:

Chestii de bază poţi învăţa de aici:
http://www.101languages.net/
http://www.internetpolyglot.com/
Nu ştiu cât de corecte sunt, şi eu mă tot chinui cu norvegiana, dar nu mă mai folosesc de site-urile alea. Mai bine cauţi pe youtube "how to learn swedish", trebuie să fie persoane din Suedia care mai fac clipuri din alea, măcar atunci ştii un lucru: auzi şi cum se pronunţă exact.

| ddav23 a răspuns:

Hej! Eu am studiat trei ani limba suedeza, cred ca te-as putea ajuta. Este o limba usor dificila, dar dupa depasirea unor anumite obstacole va fi o aventura interesanta. Astept un mesaj de la tine.

| CaTaLiN07 a răspuns:

Dai pe googlw traducere funda te rog

| metalland explică (pentru CaTaLiN07):

Uite, nu e asa usor. google translate traduce prost :\.

| Csulu a răspuns:

Buna, eu sunt Zoli si csine are ne voje de curs de limba suedeza in limaba romana si magheara va rog sa ma cautati pe id de mess dj_csulu si vi trimit cu mare placere e curs pentru incepator si te invata si sa numari este curs audio va multumesc.

| Agentu_Anka_1987 a răspuns:

Da vreau sa invat suedeza