| 1onur a întrebat:

Dormeam ca să ne treacă foame(...

https://youtu.be/bqkc3_EvbvE?si=PIPI1QBs2aiIXevD

Și alți au...

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Da,vorbea chiar coerent si are un vocabular deosebit.
Va fi un om puternic.
Pacat ca unii parinti abandonează copii atat de minunati.
Dumnezeu sa le aiba in paza.

37 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Nu ar trebui sa mai exista asa ceva, pacat.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Dificil... ușor de zis, dar în situația lor nu suntem nici unul săi înțelegm 100%la100%, dar sănt o lecție pentru mine. Nam avut parte de o așa copilărie, dar dacă a-și fost în locul lor nu aveam nicio șansă să fiu atât de puternic ca ei vad o maturitate forțată în ea, mă mir cum încă poate să-și explice traumele atâta de coerent și când spună ce au avut de tras trăiește copilul ăla totul. e greu ca copil să ai parte de o așa viața sa fi supus la o așa viață... sa maturizat brutal fata aia

| 1onur explică (pentru ioana748):

Adevărat Doamnă ioana. Doar Dumnezeul, îi poate salva în situațile alea cu Adevărat.

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

Multumesc pentru funda,

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ioana748):

Păcat că în loc să se bucure de copilărie se maturizează psihic de la această vârstă. Când ei TOȚI cei de sex masculin ar trebui să fie maturi, conștienți de angajamentul și responsabilitatea pe care o au atunci când vor să intre în viața uneia de sex feminin și că dacă se culcă cu ea trecutul, prezentul și viitorul aceleia va depinde de el și ar trebui să-i stea alături, să-i fie sprijin, fidel și de încredere ei și doar ei câte zile va avea.Altfel cine nu-i capabil de autocontrol, cine nu-i capabil de a oferii protecție, sprijin și să aleagă o SINGURĂ femeie pe viață să-și țină puțulica în pantaloni și astfel nu distruge viața nimănui.

| 1onur explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Loialitatea, este o alegere.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru 1onur):

TOTUL în viață e o alegere.Și fiecare știe foarte bine și foarte clar ce ar accepta sau nu și care-i sunt limitele când vine vorba de oameni și viață. Trebuie să acceptăm în viața noastră pe cineva care ne seamănă în felul, modul de a gândii și să aibă același scop în viață cu al nostru.Altfel se ajunge la suferință, durere și moarte.

| 1onur explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Sunt sigur ca oamenii pe care ia-ți ales în viața Dumneavoastră vă aseamănă, așa cum ia-ți definit în seara acceastahappy

| 1onur explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Sunt sigur că nați ales nimic din ce nu sar încadra în așteptările Dumneavoastră la cum aveți definiția unui om asumat.happy

| ioana748 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Din pacate majoritatea nu inteleg ca trebuie sa participe la viata pe care au creat- o, ei cred ca doar mama trebuie sa faca asta. Printre noi sunt multi oameni goi de continut.
Sa abandonezi puii cu atata usurinta, pe mama puilor la fel, specia om este o eroare dar deja Dumnezeu s- a prins ca liberul arbitru nu a fost o idee prea buna.
Si femeile ar trebui educate, sa stie cum sa aleaga un mascul, ce criterii trebuie sa intruneasca ca sa poata forma o familie cu acesta.
Pacat ca in loc sa evoluam, ne îndreptam spre mocirla din ce in ce mai mult.
Si da, ai dreptate, un barbat ar trebui sa isi cunoască menirea. Sa protejeze femeia si copiii, simplu, nimic complicat. Sa se dedice lor si asta i ar aduce fericirea in final.Ca intr- o zi cu putulica va face doar pipilica si in loc sa fie inconjurati de copii si nepoti la batranete va sfarsi ratat in sant. Nu cred ca lucrurile atat de grave,in care te joci cu viata puilor tai proprii raman nepedepsite. Universul are caile lui Pacat de copiii acestia minunati.
Un copil este un dar minunat, un miracol in viata parintilor si ar trebui apreciat asa cum se cuvine.
Oricum, in ziua de astazi multi barbati sunt doar niste vietati debusolate, fara coloana vertebrală, fara sa isi inteleaga sensul si menirea. Se nasc, fac copii prin stanga si dreapta, traiesc haotic, nu respecta femeia de parca nu ar fi avut si ei o mama si mor in penibil asa cum a fost viata lor.
Dumnezeu sa ajute aceste fetite sa depaseasca trauma abandonului.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Ar trebui sa fie principiu de viata. Sa se predea in scoli despre loialitate, responsabilitate, asumare.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Copiii aceia vor căra toată viața lor niște amintiri, traume foarte mari pentru ei doi, mai ales cea de 10 ani sa maturizat destul de devreme ai brutal anormal nesănătos, mama lor la fel a fost dată la șerpi este insuportabil Să-ți vezi mama în așa ceva o iei orazna să-ți vezi mama între șerpii, sa probabil iera și ei frică să se bage s-o scoată de acolo numai Dumnezeu știe cum femeia aia n-a fost mușcată de niciun șarpe. Acei copii vor căra o Povară a unui "om" greu să-l consider "tată" nici de atâta dar un nenorocit, sadic sigur 100%la100 cu Adevărat este satana ăla de om șia nenorocit Copiii pe viață, acea fată niciodată nu va mai fi un copil ia loat copilăria din viața ei cuplet de tot din mâinile ei.

Da sânt așa microbi pe Pământul ăsta fac copii, nu-și asumă copii ăia nu vor să-și asume responsabilitatea lor de părinți îi fac și îi las în voia sorți Doamnă ioana aveți dreptate cu Adevărat 100%la100% eu sunt de acord cu Dumneavoastră.

Dumnezeul vă asigur 10000000%1000000% că na greșit în privința liberului albitru, este singura modalitate, și este singura șansă a noastră pe lumea asta săi demonstră lui cine suntem noi ca și oamenii într-adevăr cu Adevărat. El na greșit în privința noastră, noi greșim cu bună alegere de fiecare datăhappy iar apoi? exactă ori cine este de vină numai noi nu suntemlaughing). Va asigură Doamnă ioana că Dumnezeul na făcut nicio alegere greșit în privința noastră cu liberul albitru, doar așa putea vedea, și vede ce poate să zacă într-un om cu tot felul lui de a fi.

Liberul albitru dat de Dumnezeu nouă, către noi este principiul deciziei, și faptei noastre, nu toți oamenii se îndreaptă înspre mocirlă, mulți se întorc din drumul ăla, fiindcă Dumnezeu spune, din orice păcat dacă te-ai întorcea și nu mai faci același păcat, ce ști sigur căi greșit, ce ști sigur câți face rost avem tot dreptul încă săne mântui.

Dacă Dumnezeu ar fi considerat că a greșit în privința noastră, va spun eu că ușile bisericilor erau închise și n-am mai fi avut să ajungem săne mântui, căi, cerem iertare pentru păcatele noastre, și săi cerem lui Dumnezeu putere să putem indura răul oameniilor mai puțin oamenii.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Pe Dumnezeu îl putem înțelege doar cu inima si sufletul.

Nu cu ura prostie dușmănie, un om ori cât de mult sar chinui să-și ascundă felul de a fi sa pretindă cine a nu fi, tot se va vedea falsul lui, laughing) tot va începe sa candeascălaughing ori cât sar chinui el să nu fie văzut, laughing o sa fie tot mai văzut, fiindcă falsitate unui om răutatea unui om prostia unui om, cu cât va încerca el sa ascundă cu atâta mai mult se va vedealaughing)))happy

| 1onur explică (pentru ioana748):

Ar trebuie Doamnă ioana dată în scholi, loialitatea, iubirea, sinceritatea, asumarea, maturitatea,

Dar care din escrocii ăștia? De la conducere vor vrea sa investească tor ce fură ei in bine copiilor, Adolescenți, care sănt care din ei o sa vrea? Nici unul fiindcă omul bun omul corect este deranjul cel mai mare cum el nu poți fura, cu el nu poți face manevre, cu el nu poți face escrocii escrocari, cu el nu poți fura, iar din nenorociți ăștia care din ei vor vrea un așa om la conducere,? Când ei toți fură de când sânt la conducere toți...

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Da, Dumnezeu nu a gresit, dar ma gandesc ca uneori regreta ca ne- a dat dreptul sa alegem.
Insa, asa este, fara libertate nu am sti adevarul din noi, nu ar evolua sufletul.
Intr adevar aceasta fetita a pierdut copilaria, a sărit peste etapa aceasta.
Faptul ca mama ei nu a patit nimic cand era intre serpi arata puterea lui Dumnezeu.
Daca mama murea, fetita s- ar fi simtit vinovata toata viata, ca si cand nu ar avea destule traume.

Si eu iti dau dreptate, intr- adevar Dumnezeu iarta pe cel ce alege sa se caiasca pentru greselile sale si daca cineva este in iad si se roagă cu credință, Dumnezeu il va scoate de acolo.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Da,daca ar fi oameni integrii si asumati majoritatea, ma gandesc ca ar deveni deranjant.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Din pacate sunt din ce in ce mai multi oameni falsi.
Pot purta masti, cate vor, ca degaja in atmosfera mirosul urat al mizeriei din ei, ai perfecta dreptate. happy

| 1onur explică (pentru ioana748):

Nu există ușă ce "nu poate" Dumnezeu intra și ieși, dacă regretul păcatului este într-adevăr tăios la inima și sufletul omului Dumnezeu poate intra în iad și să-l ia pe acel om de acolo așa cum l-a trimis pe lume și pe unde va trece Dumnezeu semnele lui veșnic vor rămâne Sfânte în tot iadul și va lumina tot iadul.

Era la ușă paznic Ioan, și Dumnezeul tot vedea că intră în rai niște dubioși nu tocmai curați cu credința, dar cu frica de Dumnezeu ca ar putea existahappy, și intră Dumnezeu în rai să se uite să vadă dacă ioan stă la ușă și păzește ușa raiului, când se uită Domnul în rai așa vede el câțiva necredincioși că se bucurau nu tocmai pe bună dreptate și Domnul merge către porțile raiului și-l întrebă Dumnezeu pe ioan, da nu team pus eu la ușa Raiul ioan s-o păzești cei cu necredincioși ăștia în rai? Si ioan îi spuse Doamnul meu da ce sa să facă? sad Dacă maica mea îi tot iartă și are milă de ei și iartă înainte judecați eu cum să mă opun Doamne? ia tot trece pe aicia și îi mai iartă pe uni și îi pune în rai, Domnul zise bine Ioan.

Maica Domnului este și ia la ușa Raiului și pentru ne credincioși, care n-au pe nimeni decât răul în inima și sufletul lor.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Regretul lui este faptul că nu învățăm din păcate, nu vrem să învățăm din păcate și-l acceptăm normalizăm până când, mintea, inima, sufletul E obișnuiești cu prostia, urăciunea, dușmănia, regretul lui este că nu vrem să înțelegem o dată ne batem joc de sufletele noastre, ne omorâm între noi ne dușmănim între noi,...

Noi poate am ajuns să nu dăm 2 bani pe sufletul nostru și săne obișnuim cu păcatele dar Dumnezeu încă crede în mulți dintre noi, ca ne vom căuta iertare față de el încă cât putem.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ioana748):

Și femeia este liberă și e stăpână pe viața,pe corpul ei,pe alegerile sale și atâta timp cât nu e forțată,amenințată,șantajată,agresată sau cu probleme psihice și ea își decide soarta și în funcție de preferințele,de cerințele,de principiile, de valorile și scopul fiecăreia în viață va avea parte de fericire sau de-un coșmar. Dacă UNICUL interes al bărbatului atunci când intră în viața femeii ar fi acela de a o face și mai fericită față de momentul cât ea a fost singură garantat și el ar fi fericit. Familia înseamnă o echipă, parteneri de viață pe viață, coechipieri, ambii împreună mereu la bine și la greu.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Maica Domnului este ca orice mama, mai iertatoare.
De aceea multi o iubesc, caci ea pune o vorba buna chiar daca nu meritam uneori si Dumnezeu nu o poate refuza.
Normal ca Dumnezeu tot ce doreste este ca sufletul nostru sa se poata inalta si sa iasa din robia intunericului, sa lase iluzia egoului si sa aleaga lumina.
Insa este doar alegerea noastră.

| 1onur explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Da,eu chiar vam dat dreptatehappy

Eu nu am nimic cu Dumneavoastră, când am spus eu? Ca o femei n-are voie ce să facă cu trupul ei? Niciodată n-am, spus n-am afirmat, ce sa facă o femei cu corpul ei, nu-i trupul meu, nu-i corpul eu, nu eu trăiască în acel corp, de unde până unde să-mi permite ei ca să facă un om cu corpul lui?laughing) eu chiar vam dat dreptate cu Adevărat la tot ce ați spus Doamnă eu n-am nimic cu Dumneavoastrălaughing) Dacă o femeie vrea și decide sa facă ceva cu trupul ei cine sunt eu? Sa decid ce sa facă?laughing)) Doamne Dumnezeule ferește...

| 1onur explică (pentru ioana748):

De acea a fost lăsat liberul albitru ca omul sa nu regret apoi, și să zică Doamne de au dacă a-și vrut... așa că Dumnezeu până și față de el nea lăsat nouă alegerea, și după cum se vede, nu toți îl alegem mulți fug de el în continuare înspre alte căi ne sănătose pentru noi oamenii.

Maica domnului, este singura iertate, pentru păcatul fără iertare, doar ia mai poate ierta omul ne iertat, fiindcă unele păcate sănt în biblia creștină, foarte bine definite, în privința păcatelor... Mai...

| 1onur explică (pentru ioana748):

Mama este partea care iartă, iubește incodiționat, orice mamă își iubește copilul incodiționat fără nicio limită.

| ioana748 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Ce frumos ai spus.
Menirea noastra este doar sa fim unul in slujba altuia.
Barbatul sa inteleaga ca doar o femeie fericită il poate face fericit.
De aceea femeile ar trebui sa invete despre alegerea barbatului din viața lor, in scopul formarii unei familii care sa fie precum un egregor cu duh propriu. Duhul iubirii si contopirea sufletelor in sufletul familiei care va trece cu siguranța peste toate greutățile si va gasi calea spre fericire in familia formata dintre un barbat si o femeie.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Mama cu iubirea ei este o adevarata forta in Univers.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Da,vorbea chiar coerent si are un vocabular deosebit.
Va fi un om puternic.
Pacat ca unii parinti abandonează copii atat de minunati.
Dumnezeu sa le aiba in paza.

| UnchiulRamiz a răspuns:

Tragic dar adevărat... E foarte rău sa nu ai ce manca

| 1onur explică (pentru UnchiulRamiz):

Păi ei sănt copii, în situație aia se află din cauza tatălui lor, care are probleme grave de sănătate "omul"...

Ei n-ar fi ajuns în situația aia sa naibe ce sa mănânce dacă tatăl lor era un om familist să-și iubească cu Adevărat copii și Soția. El își punea soția într-o loc cu șerpi îți dai seama "ce om" era ăla... direct închisoare pe viață, iar copila se poate vedea clar, sa maturizat la doar 10 ani brutal, nu șiau trăit copilăria normal deloc au fost supuși la o viață ne dreaptă, anormală...

| 1onur explică (pentru UnchiulRamiz):

Dacă ai așa părinte nu-ți mai trebuie Dușmani, îți nenorocesc ei viața,...

| Mindfulness a răspuns:

Am trecut și eu prin așa ceva din cauza propriilor inepții. Vad că nu e greu sa te lași de aparate, eu eram sadic și am reușit să mă las! Am stat și eu 2 săptămâni aproape fără mâncare beam doar apa laughing
Asta e viața, unii suferă toată viața, unii suferă puțin, alții au prea mult!

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Da boss da cazul tău a fost mânat ta laughing)

Ei dormeau foame, și mama lor era băgată între șerpii îți dai seama,.cu ce traume rămâne un copil cu așa amintiri... sănt foarte maturi față de mulți copii dacă te uiți cum este ea...

La tine era harem laughing) turcesc pe lângă ce au văzut trăiesc copii ăia doi

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Ia zis sate întreb de ce ai băut apa 2 săptămânilaughing laughing)

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Nu mai jucați fraților la aparate stati cuminți happy

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Adevărat frate.