| valeria_simina a întrebat:

Draga TPU!
Sunt mamica unui copil care are talent la scris, insa nu ii place. As vreasa fructific acest talent, insa nu reusesc sa port o conversatie cu copilul. Spune ca nu vrea asta. Nu vreau sa ii impun, ci sa ii arat o alta lume, ca scriind povesti poti descoperi si poti fi ceea ce vrei.

3 răspunsuri:
| SiA31 a răspuns:

Bună!
Ce vârstă are copilașul?
Aș putea să îți dau mai multe informații dacă aș ști din ce punct de vedere să privesc situația. happy

| valeria_simina explică:

Copilul are 15 ani

| Yurisa a răspuns:

Poti doar sa ii sugerezi foarte subtil.
Cand e ziua ta? Poti sa o/il rogi sa iti scrie o poezie.
Poti vorbi cu profesorii sa il/o incurajeze sa se inscrie la diferite concursuri de creatie.
Ii poti cumpara stilouri, agende colorate (daca e fata ar merge, nu ai specificat sexul copilului)
Daca nu vrea nu prea ai cum sa fortezi copilul, va respinge din ce in ce mai mult daca faci asta.
Si oricum, vorbim de un adolescent. Alte interese are laughing