| Anne2000 a întrebat:

Dragi prieteni astept raspuns urgent. Am o nelamurire. In cuvantul despartit in silabe za-voa-ie, "oa" - diftong, o - semi vocala, a - vocala; "ie" - diftong, i - semi vocala sau vocala? e - semivocala sau vocala? Deci chestia asta nu o inteleg deloc. Va rog mult ajutati-ma. Cel care raspunde cel mai repede are funda, fara discutii. ♥ ♥ ♥

Răspuns Câştigător
| BlackWaltz a răspuns:

E-vocala
i-semivocala
,,a" e intotdeauna vocala iar,, i" este vocala doar daca apare singura intr-o silaba sau doar insotita de consoane.
Si, pe viitor, incearca sa NU iti mai faci temele pe TPU.

7 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

I -semivocala, e-vocala

| Northern a răspuns:

Salut! E-vocala, i-semivocala.O zi buna!

| Anne2000 explică:

Haidim. puppy dog eyes ♥ ♠ ○ ♣ ◘ ☻!

| Lauracrist a răspuns:

I - semivocala si e - vocala. Ca sa-ti dai seama, rosteste silabele cu prelungire: incerci odata asa: za-voa-iiiiiiiie; si odata asa: za-voa-ieeeeee. In cuv care suna mai firesc, litera prelungita e vocala. Priceput?

| Anne2000 explică (pentru Lauracrist):

Mmm...vreau o explicatie mai concisa.