| anonim_4396 a întrebat:

Dragi TP1-isti,

Ce credeti despre obiceiul de a aplauda formal cu apelativ preoteasa de 20+ de ani cand experienta ei de viata e aproape nula? La fel si la preoti juniori.Vad destule filmari pe tema asta.
Reminiscentele trecutului in formarea teoretica si la preot si la sotie-cred; nu conteaza experienta din palmares, conteaza ca primesti un apelativ dupa ce treci niste examene in facultati.
Faptul ca femeia are casa ordonata,preda elevilor religie,romana etc si are o voce placuta pentru mine astea sunt calitati generale de profesor ce pot fi obtinute in urma scolarizarii, a fi preoteasa ar implica sa ai deja un lung istoric practic cu Divinitatea eventual misionarism in strainatate, sa traiesti in mai multe locuri si sa te lovesti de multi straini care nu vor sa auda ce-ai de spus initial, apoi tu sa stii din prisma experientei sa dai citate din Biblie, sa fii ca un guru veritabil; daca se-ntampla sa lipseasca sotul preot o vreme din parohie, tu sa stii sa acorzi asistenta spirituala adecvata cui iti cere, adica sa stie oamenii de ce te cauta si de ce iti aduc merinde. Credeti ca unii ofera prea mult credit unor persoane doar ca au terminat scoala adecvata? de ce n-am face la fel si in alte domenii, sa aplaudam sotiile de medici sau arhitecti? Multumesc

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ce ai băut în dimineața asta?

| johnnny123 a răspuns:

Cred că ai niște probleme profund personale și unice, pe care nu le mai are nimeni altcineva în afară de tine...

| Cinic a răspuns:

Eu ma aplaud doar pe mine! In putinele momente in care pot sa trag mâța de coadă la munca si când reusesc sa îmi depașesc norma de 3 beri. Ma aplaud si imi zic : bine lucrat, bine gândit!

| gabriela2201 a răspuns (pentru Cinic):

E si asta un pc de vedere

| Cinic a răspuns (pentru gabriela2201):

Facts my friend. Nu doar un punct de vedere. Popii si preotesele sunt la fel de pacatosi ca noi sau chiar mai pacatosi ca noi. Daca esti popa sau preoteasa nu te face cu nimic mai bun fata de un om normal.

| gabriela2201 a răspuns (pentru Cinic):

Cu asta sunt de-acord.

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

Voiam sa accentuez ca noi romanii inca avem reminiscente din regimul totalitar si -persoanele in varsta cel putin- acorda prea mult si usor credit(si diverse atentii materiale) unor cetateni ca preotese, preoti jr, (chiar si alti specialisti) care au terminat si ei o facultate, s-au afiliat la bugetul public si reproduc din memorie teorii dar de fapt ei nu stapanesc ceea ce predica, nu lumineaza cu-adevarat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite asta e o problema cu care nu îmi voi ocupa creierul